22/05/2022
Winston Wizards 3 9 6 10 - 28 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 14 15 19 28 - 73 -

Τα σάρωσαν όλα στην πρεμιέρα οι Brooklyn Bets!

Εντυπωσιακή ήταν η πρεμιέρα των Brooklyn Bets στον έκτο όμιλο της Summer D2-League, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική συνέτριψαν τους Winston Wizards με 28-73 στο κλειστό του Κολωνού!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Brooklyn Bets, καθώς με 4 πόντους του Σιαπάνη και 4 του Αγγελόπουλου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 11 πόντων, 3-14. Το μοναδικό καλάθι των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης σημείωσε από την περιφέρεια ο Πασχάλης Νταής.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αέρα 17 πόντων, 12-29, χάρη σε 7 πόντους του Χουσέα και 3 του Αγγελόπουλου. Δεν μπόρεσαν οι Winston Wizards να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Τζανάκη και τα δίποντα των Πασχάλη Νταή – Pecani.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Brooklyn Bets, καθώς με 2 τρίποντα του Χουσέα, 4 πόντους του Αγγελόπουλου, 4 του Σάλλαρη και τρίποντο του Λυμπερόπουλου, έφτασαν την διαφορά στους 30, 18-48! Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο βρήκαν ρυθμό οι γηπεδούχοι, με τον Πασχάλη Νταή να σκοράρει 4 πόντους και τον Pecani 2. Σκορ τρίτης περιόδου 18-48!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και έτσι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν εύκολα στη νίκη με 28-76, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μπαμπάτσικου, Σάλλαρη, Χουσέα, Αγγελόπουλου, Ρούσσου και Λυμπερόπουλου. Για τους Μάγους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Πασχάλης Νταής, Τοσουνίδης και Pecani.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 0/8 βολές, 8/39 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 30 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 4/13 βολές, 27/58 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές και έκαναν 18 λάθη.

Πολυτιμότερος των Winston Wizards ο Πασχάλης Νταής με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/8 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχε 2 τάπες. Betsson mvp των Brooklyn Bets ο Αγγελόπουλος με 18 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 7/11 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 7 λάθη.

Winston Wizards (Νταής Π.): Pecani 7 (1), Νταής Π. 14 (2), Τσίκης, Τοσουνίδης 2, Τζανάκης 5 (1), Νταής Α.

Brooklyn Bets (Παναγιώτου): Μπαμπάτσικος 4, Σάλλαρης 10, Χουσέας 20 (4), Σιαπάνης 5, Λυμπερόπουλος 11 (1), Αγγελόπουλος 18 (1), Ρούσσος 8

Τι μας άρεσε: Το ήρεμο κλίμα της συνάντησης!