13/11/2022
Campeon Εθνικός Star 18 19 12 25 - 75 -
Zita Group 13 2 9 10 - 34 -

Τα χαμόγελα στον Εθνικό Star!

Ο Campeon Εθνικός Star υποδέχθηκε τη Zita Group για την έβδομη αγωνιστική της Development League και έφυγε νικητής με σκορ 74-34 .

Στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο . Μετά από 8 λεπτά αγώνα, ο Campeon Εθνικός Star με τον Βαλμά να ξεχωρίζει έχοντας 6 πόντους, κατάφερε να πάρει μια διαφορά πέντε πόντων, κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 18-13. Για την Zita Group ο Στανίτσας ήταν αυτός που είχε την μερίδα του λέοντος στο πρώτο δεκάλεπτο, με 8 πόντους!

Στην δεύτερη περίοδο ο Campeon Εθνικός Star άρχισε να βρίσκει τα πατήματά του. Με ωραίες συνεργασίες ανάμεσα στους παίκτες και με όπλο την άμυνα, έφτασαν την διαφορά στο +22 (37-15). Φειδωλή εμφανίστηκε η Zita Group στο δεύτερο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας μόλις 2 πόντους, μη μπορώντας να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων της.

Στην τρίτη περίοδο ο Campeon Εθνικός Star συνέχισε να οδηγεί την αναμέτρηση, φτάνοντας την διαφορά στην μέγιστη τιμή των 25 πόντων(49-24) . Η Zita Group εμφανίστηκε καλύτερη στην επιθετική συγκομιδή, με τον Σκάμο να ξεχωρίζει  με 5 πόντους .

Στην τελευταία στροφή το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο. Ο Εθνικός έκανε συντήρηση της διαφοράς, με την Zita Group να παίζει το παιχνίδι της χωρίς απώτερο σκοπό.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χριστόφορος Βαλμάς με 26 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3  ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ο Στανιτσας  είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα

Ο Campeon Εθνικός Star είχαν 35/60 δίποντα, 5/9 βολές, 41 ριμπάουντ, 18 ασίστ και 9 κλεψίματα, , ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/35 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 6/15 βολές, 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Campeon Εθνικός Star (Σιαπάνης): Βαλμάς 26 , Γαλανης 0 , Δεληδάκης 13, Ζουρίδης 8 , Λαππας 3 , Σεργής 9  , Σιαπάνης 10 , Τολιας 6.

Zita Group(Τσουπάκης ) :Γιανούλης 0 , Κούρτης 11 , Μπιφσάς 2 ,Παπαπέτρου 4, Σκούμας 5 (1) , Στανίτσας 12 (1) , Τσουπακης , Χιμα Λου.

Τι μας άρεσε : Οι συνεργασίες του Εθνικού Star και η μαχητικότητα του Στανίτσα.