14/01/2023
Old Firm BC 17 10 15 23 11 76 -
Aballiers 24 18 10 13 14 79 -

Τα "χρειάστηκαν" οι Aballiers!

Μετά από ένα απίστευτο παιχνίδι που τα είχε όλα, οι Aballiers λύγισαν στην παράταση την σκληροτράχηλη Old Firm με 76-79 και πήραν το έβδομο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα για την 14η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League!

Ανώτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Aballiers, καθώς με προσωπικό show του Γραμματικού με 12 πόντους και βοήθειες των Σωτήρη Θάνου - Παγάνου, βρέθηκαν στο +9, 11-20, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 17-24. Ο Κανελλόπουλος με 5 πόντους και ο Καλαμπάκος με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από ένα τρίποντο είχαν οι Ντραγκότι - Μουγκαράκης.

Ασταμάτητος ήταν ο Γραμματικός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 10 νέους δικούς του πόντους και 4 του Τσαρτσάρα, έστειλαν τους μπλε στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 27-42. Λίγα πράγματα επιθετικά για την Old Firm σε εκείνο το σημείο, με τους Βασιλείου και Μουγκαράκη να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Ζαραφωνίτη έσφιξε την άμυνά του και με 8 πόντους του Ντραγκότι και 6 του Ξυλιά, μείωσε στους 8, 34-42, 4:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Τελικά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν εκ νέου ρυθμό και με 3 πόντους του Γραμματικού και τρίποντο του Σωτήρη Θάνου, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +10, 42-52!

Η αντεπίθεση της Old Firm συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν με 10 πόντους του Καλαμπάκου, 6 του Ξυλιά και τρίποντα των Κανελλόπουλου - Ντραγκότι, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 65-65, 1:30 για το τέλος. Στο υπόλοιπο του αγώνα οι δύο ομάδες δεν βρήκαν στόχο και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, αφού 1,8" για το τέλος ο Τσαμπαλής έχασε δύο βολές, ενώ νωρίτερα 8 πόντους σημείωσε ο Γραμματικός και 5 ο Σωτήρης Θάνος.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Aballiers ήταν ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και με δράστες στην επίθεση τους Γραμματικό, Σωτήρη Θάνο και Βερνίκο, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 76-79! Για τους ερυθρόλευκους στην παράταση ξεχώρισαν οι Καλαμπάκος, Ξυλιάς και Μακρής.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 20/36 βολές, 13/32 δίποντα και 10/33 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 26/42 βολές, 19/41 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος της Old Firm ο Καλαμπάκος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 7/9 βολές, 2/7 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 5 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp των Aballiers ο Γραμματικός με Γραμματικός με 43 πόντους (double-double), έχοντας 21/28 βολές, 8/19 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ και έκλεψε 3 φορές.

Old Firm (Ζαραφωνίτης): Κανελλόπουλος 13 (2), Καλαμπάκος 20 (3), Ανδρεάδης, Βασιλείου 2, Κούβαρης, Κούτσικος, Μακρής 2, Μουγκαράκης 5 (1), Ξυλιάς 16, Ντραγκότι 18 (4)

Aballiers (Θάνος Ν.): Γραμματικός 43 (2), Τσαρτσάρας 4, Θάνος Σ. 17 (3), Τσαμπαλής 2, Λιακόπουλος 2, Βερνίκος 6, Παγάνος 5, Μανώλης

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!