29/12/2022
Gran Camaria 12 12 14 18 - 56 -
Campeon Εθνικός Star 9 15 14 14 - 52 -

Τα χρειάστηκαν τα Gran Camaria!

Πέμπτη  βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για την 13η αγωνιστική της Development, τα Gran Camaria πραγματοποίησαν τη 10η νίκη στη διοργάνωση, καθώς επικράτησαν του αξιόμαχου Campeon Εθνικού Star με σκορ 56-52.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Γιώργο Τσακανίκα με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Αλέξανδρος Ζαφειρόπουλος είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα. Πάμε να δούμε λοιπόν παρέα τι ακριβώς συνέβη σ’ αυτήν την σπουδαία αναμέτρηση.

Στις πρώτες στιγμές του αγώνα οι παίκτες του Αθανασίου πήραν τα ηνία στο σκορ, καθώς το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τα Camaria σε θέση οδηγού με σκορ 12-9. Οι Κουλουρης(4π),Τσακανίκας(4π) και Χρυσίνας(4π) ανέλαβαν όλο το επιθετικό φορτίο, αφού πέτυχαν τους 12 συνολικά πόντους της ομάδας τους στο διάστημα αυτό. Στην αντίπερα όχθη οι Γαλάνης(5π) και Ζαφειρόπουλος(4π) αποτέλεσαν τον κυριότερο λόγο που οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κόντρα στο γεγονός ότι παρουσιάστηκαν στο παρκέ της Basketaki Arena με μόλις πέντε παίκτες, κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο στην απόλυτη ισορροπία με σκορ 24-24. Ο Καρακατσάνης κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του γηπέδου, πετυχαίνοντας 6 πόντους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Σωτηρίου(6π)αποτέλεσε το μοναδικό διακριθέντα.

Οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης παρουσιάστηκαν εκ νέου άκρως ανταγωνιστικοί, βάζοντας εξαιρετικά δύσκολα και σε αυτό το δεκάλεπτο στον αντίπαλο τους. Ο Λάγιος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση έξω απ’ τη γραμμή των 6,75, τελειώνοντας την προτελευταία στροφή με 8 πόντους στο ενεργητικό του. Στην αντίπερα όχθη, οι Τσακανίκας και Σακελλαρίου ηγήθηκαν των προσπαθειών των κυανοκίτρινων στο διάστημα αυτό. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με το ισόπαλο 38-38.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Αθανασίου εκμεταλλευόμενοι την ποιότητα τους, αλλά και το γεγονός ότι ο Εθνικός παρουσιάστηκε με μόλις πέντε παίκτες στο κλειστό της Basketaki Arena, οδηγήθηκαν σε μία σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Develooment με σκορ 56–52.

Τα Gran Camaria είχαν 27/67 δίποντα, 0/9 τρίποντα, 19/28 βολές, 47 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 14 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 19/49 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 5/11 βολές, 38 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 12κλεψίματα  και 14 λάθη.

Gran Camaria(Αθανασίου): Αθανασίου, Βακαλόπουλος, Κουλούρης 8, Νικολούζος, Παπάζογλου 2, Βεργούλης 7, Σακελλαρίου 2, Σωτηρίου 13, Τσακανίκας 14, Χρυσίνας 10.

Campeon Εθνικος Star(Σιαπάνης): Γαλανής 10, Ζαφειρόπουλος 16, Καρακατσάνης 7, Λάγιος 13, Σιαπάνη 6.

Τι μας άρεσε : Η ηγετική παρουσία για ακόμη μια φορά του Βαγγέλη Σακκελαρίου, αλλά και η “Ντιρκ Νοβίτσκι” εμφάνιση του Γιώργου Τσακανίκα!

Τι δεν μας άρεσε: Ο πόλεμος που κάνει ο κόουτς Αθανασίου στο τοτέμ της ομάδας, Βαγγέλης Σακελλαρίου. Τον ξεκίνησε βασική πεντάδα και 1,5 λεπτό μετά το ξεκίνημα του παιχνιδιού τον πέρασε στον πάγκο. Ο κόσμος των Gran Camaria βράζει εναντίον του και αναμένονται εξελίξεις.