10/07/2024
Termites 12 15 15 20 - 62 -
Brooklyn Nerds 12 4 18 13 - 47 -

Το καλοκαιρινό ταξίδι συνεχίζεται για τους Termites!

Τη θέση τους στους «16» της Summer Development League έκλεισαν οι Termites, οι οποίοι φάνηκαν ανώτεροι κόντρα στους Brooklyn Nerds των οποίων επικράτησαν με 62-47. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τη καλή διαφορά που χτίστηκε στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι δεν έβγαλαν αντίδραση και κάπως έτσι οι Termites μπόρεσαν να διαχειριστούν μέχρι τέλους το προβάδισμα τους, ώστε να φτάσουν στη πρόκριση.

Πιο αναλυτικά, ο Ζαμπούρας μπήκε καλά στο ματς για τους Nerds, αλλά υπήρξε απάντηση από Χριστόπουλο και Ηλιόπουλο για το 7-4. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με τον Καραγιαννάκη (7-8), αλλά οι Termites είδαν τον Λαζαρέτο να κάνει πολύ καλή δουλειά κοντά στην αντίπαλη ρακέτα για το 12-10. Τελικά το σκορ επέστρεψε σε απόλυτη ισορροπία όταν ο Καραγιαννάκης εγραψε το 12-12.

Οι γηπεδούχοι πάτησαν «γκάζι» στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, έβγαλαν κάποιες καλές άμυνες και με ένα σερί 9-0 ξέφυγαν στο 21-12. Ο Ηλιόπουλος άρχισε να ανεβάζει απόδοση και οι Termites έφεραν τη διαφορά στους 11 πόντους για το 25-14. Η απόσταση παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα, καθώς ο Πατσός έβαλε επίσης το «λιθαράκι» του και στο ημίχρονο το σκορ ήταν στο 27-16.

Οι γηπεδούχοι μόλις επέστρεψαν από την ανάπαυλα είδαν τον Ηλιόπουλο να κάνει τρομερά πράγματα μπροστά, αλλά και πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και κάπως έτσι βρέθηκαν στο 34-20. Οι Brooklyn Nerds βρήκαν κι αυτοί τη στιγμή τους για να φτιάξουν ένα δικό τους σερί, με Φορτσάτο, Καραγιαννάκη και Ζαμπούρα να φέρνουν το σκορ στο 36-29. Ο Μπιμπούδης με τρίποντο έκανε το 39-29, με τον Καραγιαννάκη να απαντάει για το 39-32, ενώ με παρόμοιο τρόπο ο Ηλιόπουλος έγραψε το 42-32. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το καλάθι του Φορτσάτου και ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 42-34.

Οι Termites εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια των αντιπάλων τους στις πρώτες στιγμές της τέταρτης περιόδου και με ένα 8-0 ανέβασαν τη διαφορά στο +16(50-34). Παρά τη προσπάθεια των Ζαμπούρα-Φορτσάτου, οι γηπεδούχοι παρέμειναν απομακρυσμένοι μιας και ο Χριστόπουλος, όπως και ο Ηλιόπουλος βρήκαν σκορ και κάπως έτσι τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος. Οι Termites έφτασαν τελικά στη νίκη, με το τελικό 62-47 να τους δίνει την ευκαιρία να συνεχίσουν το ταξίδι τους στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αθανάσιος Ηλιόπουλος με 28 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο. Από τους Brooklyn Nerds ξεχώρισε ο Δημήτριος Ζαμπούρας με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Termites (Αλεφαντινός): Αλεφαντινός, Ηλιόπουλος 28(7ρ.), Λαζαρέτος 11(13ρ.), Μπιμπούδης 7(5ρ.), Ορφανίδης 2(6ρ.), Πασχαλινόπουλος, Πατσός 4(6ρ.), Τσατόβ, Χριστόπουλος 10(4ρ.)

Brooklyn Nerds (Κόσσυβας): Γιαννουλάκης 4(2ρ.), Ζαμπούρας 18(10ρ.), Καραγιαννάκης 11(5ρ.), Κόσσυβας, Λιατόπουλος, Παπαναστασίου 4(6ρ.), Πατσιμάς, Τάτσης, Φορτσάτος 10(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο των γηπεδούχων!