15/01/2024
Hoopers BC 15 11 18 17 - 61 -
Blastiakos 12 17 23 10 - 62 -

Τάπα ο Αβαγκιάν, νίκη ο Blastiakos!

Δύσκολο πέρασμα έκανε o Blastiakos από το κλειστό της Ζωφριάς, καθώς για την 13η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Evolution League κέρδισε τους μαχητικούς Hoopers με 61-62!

Καλύτεροι ήταν οι Hoopers στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Αντωνίου και 5 του Νινιού, προηγήθηκαν με 12-4 στο πρώτο πεντάλεπτο. Αντέδρασαν στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι και με δύο τρίποντα του Σωτηρίου και 4 πόντους του Τυροπώλη, μείωσαν στους 3, 15-12!

Στη δεύτερη περίοδο ο Blastiakos βρήκε τα πατήματά του και με τους Τυροπώλη, Τροχαλιά και Γεροντάκη να πετυχαίνουν από 5 πόντους έκαστος, πήγε στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού 26-29! Ο Χαραλαμπίδης με 6 πόντους πήρε την σκυτάλη στην επίθεση των γηπεδούχων στο δεύτερο δεκάλεπτο με 6 πόντους, 3 είχε ο Αντωνίου και ένα δίποντο ο Δημάκης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι μπλε πάτησαν γκάζι και με 10 πόντους του Τυροπώλη, 8 του Σωτηρίου και 5 του Γεροντάκη, έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 44-52! Τους οράνιε κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Αντωνίου και οι 5 του Λιόκα. Σκορ τρίτης περιόδου 44-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Blastiakos άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Τροχαλιά και Αβαγκιάν, έφτασε δύσκολα στη νίκη με 61-62, με τον τελευταίο να σταματάει τον Αντωνίου στην τελευταία επίθεση! Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Hoopers να κλέψουν τη νίκη, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Λιόκα, Νινιού και Αντωνίου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/24 βολές, 18/49 δίποντα και 5/14 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 5 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 11/16 βολές, 9/24 δίποντα και 11/39 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Hoopers ο Αντωνίου με 18 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 6/10 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Betsson MVP για τον Blastiako ο Τροχαλιάς με 12 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 3/6 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Hoopers (Τσεκούρας): Αντωνίου 18 (1), Δημάκης 4, Καραλής 4, Λιόκας 13 (1), Νινιός 10 (2), Τσεκούρας 1, Χαραλαμπίδης 11 (1)

Blastiakos (Γεροντάκης): Αβαγκιάν 3, Γεροντάκης 11 (2), Κατοίκος, Σωτηρίου 17 (5), Τροχαλιάς 12 (1), Τσιγκάκος, Τυροπώλης 19 (3)

Τι μας άρεσε: Το δυνατό φινάλε του αγώνα και οι πολλές ανατροπές!