31/03/2024
Πασοκlahoma City Thunder 6 10 9 8 - 33 -
Panzerakia 23 19 24 20 - 86 -

Τα τυπικά μένουν για τα Panzerakia!

Με τα δύο πόδια στην Development League βρίσκονται τα Panzerakia, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τους 32 της D2-League κέρδισαν εύκολα την αποδεκατισμένη ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder με 33-86 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν τα Panzerakia στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Πολυχρονόπουλου, 4 του Λευτέρη Πάγκαλου, άλλους τόσους του Ζωγράφου και 3 του Παπαδόπουλου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 6-23. Ο Κεφαλόπουλος με 4 πόντους και ο Συρίγος με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 8 πόντους του Φανουργιάκη και τρίποντα των Πολυχρονόπουλου - Ζωγράφου, οι κίτρινοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 26 πόντων, 16-42! Ο Μπακογιάννης πήρε την σκυτάλη στην επίθεση της ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder στο δεύτερο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας 4 πόντους, ενώ από 2 είχαν οι Συρίγος, Λιακίδης και Κεφαλόπουλος.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν ουσιαστικά την άνοδο στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι κιτρινόμαυροι, αφού με 6 νέους πόντους του Ζωγράφου, 4 του Μαλλιαρού και 4 του οι Κωνσταντιλιέρη, έφτασαν στο +41, 25-66. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι "Πασοκτζήδες" να βγάλουν κάποια αντίδραση, με τον Λιακόδη να βάζει 3 πόντους και τους Γνάτη - Μπακογιάννη να έχουν από 2 έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 25-66!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με το συγκρότημα του Χριστόπουλου να επικρατεί με 33-86, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Φανουργιάκη, Πάλλα, Παπαδόπουλου, Κατσιγιάννη και Μαλλιαρού. Για την ΠΑΣΟΚlahoma στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Λιακίδης και Μπακογιάννης.

Πολυτιμότερος της ΠΑΣΟΚlahoma ο Κεφαλόπουλος με 8 πόντους, έχοντας 2/8 βολές, 3/11 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Betsson MVP για τα Panzerakia ο Μαλλιάρος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές και 6/9 δίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος με την σειρά του.

ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder (Γνάτης): Κεφαλόπουλος 8, Δημακόπουλος, Γνάτης 3, Λιακίδης 9, Συρίγος 5, Μπακογιάννης 8

Panzerakia (Χριστόπουλος): Κωνσταντιλιέρης 6, Ζωγράφος 13 (1), Κατσιγιάννης 9 (1), Μαλλιαρός 12, Πάγκαλος Λ. 6, Πάγκαλος Δ. 2, Πάλλας 7 (1), Παπαδόπουλος 7, Φανουργιάκης 12, Πολυχρονόπουλος 12 (2)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως τα Panzerakia έδειξαν πως έχουν βάθος στον πάγκο εν όψει της συνέχειας!