04/11/2023
Chicago Hulks 5 14 14 15 - 48 -
Crushers 12 6 4 3 - 25 -

Ταύροι οι Hulks!

Σάββατο βράδυ, στο κλειστό του Κολωνού, αναμετρήθηκαν οι Chicago Hulks, με τους Crushers για το πρωτάθλημα της Development league, με τους "Ταύρους" να παίρνουν σπουδαία νίκη με 48-25.

Ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι, καθώς μπήκαν με περισσότερη όρεξη στο παρκέ και βρήκα πιο εύκολα λύσεις στο επιθετικό κομμάτι. Καλή αρχή για τον Κώνστα και τον Κουτσοδημητρόπουλο που σκόραραν 6 και 4 πόντους αντίστοιχα, κάνοντας το 5-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Σαφώς καλύτεροι στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και να περάσουν μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου με 19-18. Εξαιρετικός ο Κούτρης με 6 πόντους.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το ίδιο ρυθμό το παιχνίδι και με βάση την καλή άμυνά τους, κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, όμως δεν τους έβγαινε τίποτα στο επιθετικό κομμάτι, σκοράροντας μόνο 7 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Μεγάλη νίκη με 48-25 για τους Chicago Hulks!

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Φουντάς με 8 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κουτσοδημητρόπουλος με 8 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.

Οι γηπεδούχοι είχαν 5/10 βολές, 20/53 δίποντα και 1/21 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, 16 κλεψίματα και 6 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/17 βολές, 10/33 δίποντα και 0/14 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, κλεψίματα και 19 λάθη.

Chicago Hulks(Τιγγινάγκας): Βράνας 2, Καραμπίνος 2, Κούτρης 12, Λύτρας 2, Μαντζούνης 2, Παρσόπουλος 2, Τιγγινάγκας Α. 1, Τιγγινάγκας Ν. 17 (1), Φουντάς 8

Crushers(Καράμπελας): Δούβρης, Ζαχαριάς 2, Καράμπελας 5, Κουτσοδημητρόπουλος 8, Κώνστας 7, Ρίζος 1, Σέρρας 2

Τι μας άρεσε: Το καλό κλίμα του παιχνιδιού!