22/10/2023
L' Ovelha Negra 8 16 19 12 - 55 -
Reptors 11 9 12 20 - 52 -

Ταχίρα, ο από μηχανής Θεός!

Με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Ταχίρα, η L' Ovelha Negra κέρδισε τους Reptors με 55-52 στο κλειστό της Ζωφριάς και έκανε το 3/3 στον πρώτο όμιλο της Evolution League!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Reptors να προηγούνται με 8-11, έπειτα από 5 πόντους του Σακκά και 4 του Πατσουράκη. Το δίδυμο Ταχίρα - Κλεφτόγιαννη τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 4 πόντους έκαστος.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι με 5 πόντους του Βαγγέλη Κορρέ και 2 του Παύλου Κορρέ, βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +8, 10-18. Στην συνέχεια του πρώτου μέρους η L' Ovelha Negra έσφιξε την άμυνά της και με 5 πόντους του Χατζόπουλου, 4 του Ταχίρα και τρίποντο του Πάσχου, έτρεξε 14-2 επιμέρους σκορ και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 24-20!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Παπαγεωργίου βρήκε εκ νέου ρυθμό και με 7 πόντους του Βαγγέλη Κορρέ και 3 του Παύλου Κορρέ, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 32-32, 4:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Για ακόμη, όμως, μια φορά η ομάδα του Γρηγορόπουλου απάντησε άμεσα και με 7 πόντους του Χατζόπουλου, 6 του Ταχίρα και έμμεσο τρίποντο του Πάσχου, έχτισε διψήφια διαφορά 11 πόντων, 43-32, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Reptors, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 48-36, κατάφεραν με μεγάλα σουτ των Παύλου Κορρέ, Βαγγέλη Κορρέ και Πατσουράκη να προσπεράσουν με 49-50, 100" για το φινάλε. Ωστόσο, ο Ταχίρα (7π) δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με τρίποντο "μαχαιριά", 1,8" για το φινάλε χάρισε τη νίκη στην L' Ovelha Negra με 55-52!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/16 βολές, 13/39 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/14 βολές, 20/53 δίποντα και 1/17 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Betsson mvp της L'Ovelha Negra ο Ταχίρα με 21 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές, 5/17 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Reptors ο Βαγγέλης Κορρές με 16 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 5/10 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 2 τάπες.

L'Ovelha Negra (Λυμέρης): Γρηγορόπουλος 2, Κλεφτόγιαννης 6, Λάνη 4, Λυμέρης, Μυκονιάτης, Πάσχος 10 (2), Σηφακάκης, Χατζόπουλος 12 (2), Ταχίρα 21 (2)

Reptors (Παπαγεωργίου): Αρμενιάκος 4, Καίσαρης 2, Κορρές Β. 16 (1), Κορρές Π. 13, Κοτζακουλάκης, Πατσουράκης 10, Σακκάς 7

Τι μας άρεσε: Τόσο το τρομερό φινάλε, όσο και η μεγάλη επιστροφή των Reptors!