15/03/2023
Tebelwolves 14 17 19 16 - 66 -
Thunder 24 8 13 18 - 63 -

Tebelwolves – Thunderblaze 2-0!

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι για τον 4ο όμιλο της Master League οι Tebelwolves διπλασίασαν τις νίκες τους κόντρα στην Thunderblaze, επικρατώντας με 66-63. Ας δούμε, όμως, πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Με τον Ζαΐμη (10π.) να παίζει ρολόι από μέση απόσταση, όντας άχαστος στο ξεκίνημα, και τους Ζαράνη (6π.) και Γαρίλη (5π.) να τον συνεπικουρούν, η Thunderblaze έχτισε διψήφια διαφορά. Κάπως μουδιασμένο ήταν το ξεκίνημα για τους μετέπειτα νικητές που ωστόσο δεν άργησαν να βρουν τα πατήματά τους, σκοράροντας με Κυριαζή (7π.), Ζάτα (3π.), Κορδαλή (2π.) και Καρπούζο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-24.

Εναλλαγή σκηνικού στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, καθώς οι Tebelwolves ανέβασαν την απόδοσή τους σε άμυνα και επίθεση, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Κυριαζή (6π.), Κορδαλή (4π.), Καραγρηγορίου (4π.) και Μασοκώστα (3π.). Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα, αλλά κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα, οδεύοντας προς τα αποδυτήρια. Σκορ ημιχρόνου, 31-32.

Μετά την ανάπαυλα το ματς παρέμεινε ντέρμπι. Ζάτας (6π.), Κορδαλής (4π.), Καραγρηγορίου (2π.), Περούλης (2π.) και Κυριαζής (2π.) τράβηξαν κουπί για τους Tebelwolves, ενώ η Thunderblaze απάντησε με Μαλεβίτη (6π.), Χόντο (5π.) και Ζαΐμη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 50-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι ομάδες συνέχιζαν να παλεύουν μέχρι τέλους για τη νίκη. Οι Tebelwolves παρότι ηττήθηκαν στο επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου με 16-18 ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν το φινάλε, χάρη στα καλάθια των Κυριαζή (7π.), Κορδαλή (5π.) και Καραγρηγορίου (4π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Tebelwolves είχαν 19/49 δίποντα, 6/21 τρίποντα και 10/17 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Thunderblaze είχε 23/61 δίποντα, 4/18 τρίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 8 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Κυριαζής με 22 πόντους και double-double, έχοντας 6/15 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 7/8 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πέτρος Ζαΐμης με 16 πόντους και double-double, έχοντας 8/14 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Tebelowolves (Καραγρηγορίου) :  Αδαμόπουλος, Ζάτας 9 (1), Καραγρηγορίου 10 (1), Καρπούζος 2, Κορδαλής 15 (1), Κυριαζής 22 (1), Μασοκώστας 5 (1), Περούλης 3 (1).

Thunderblaze (Ζαράνης) : Αγγελόπουλος 9, Γαρίλλης 7 (1), Ζαΐμης 16, Ζαράνης 13 (3), Καρούζος 4, Μαλεβίτης 8, Χόντος 6.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.