16/06/2024
Hotzone Αντάρτες 10 11 10 6 - 37 -
Most Wanted 12 13 12 6 - 43 -

Υπέγραψε τη νίκη των Most Wanted ο Θεοδώρου!

Με τον Θεόδωρου να τους παίρνει από το χεράκι, οι Most Wanted κέρδισαν για δεύτερη φορά τους Hotzone Αντάρτες με 37-43 και κλείδωσαν τη δεύτερη θέση του τέταρτου ομίλου της Summer Evolution League!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν οι Most Wanted στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 5 πόντους του Θεόδωρου και τρίποντο του Καραμασιώτη, προηγούνταν με 7-12, 1:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 9-12, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Νίκου από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα 4 πόντους είχε ο Στρατής Κάτρης και ένα τρίποντο ο Δημήτρης Κάτρης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Ελευθεράκη να οδηγεί το ματς, να φτάνει μέχρι και στο +7, και τελικά με ακόμη 7 πόντους του Θεόδωρου πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 21-25. Τους Hotzone Αντάρτες κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι 5 πόντοι που πέτυχε ο Αναγνώστου.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 νέους πόντους του Θεόδωρου, 4 του Μπλιθικιώτη και τρίποντο του Κουσάκη, οι "Καταζητούμενοι" βρέθηκαν στο φινάλε της τρίτης περιόδου στο +6, 31-37! Από κοντά ακολουθούσε τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο η παρέα του Παϊκόπουλου, με τον Στρατή Κάτρη να συνεχίζει να τραβάει το κουπί στην επίθεση με ακόμη 5 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 31-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Most Wanted διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι και με τον Θεόδωρου να πετυχαίνει 5 πόντους, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 37-43. Για τους Hotzone Αντάρτες στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Βαλιάδης και Αντωνακάκης.

Πολυτιμότερος των Hotzone Ανταρτών ο Στρατής Κάτρης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή και 5/9 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP των Most Wanted ο Θεοδώρου με 22 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 4/5 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 4 λάθη.

Hotzone Αντάρτες (Παϊκόπουλος): Κάτρης Σ. 11, Αναγνώστου 6, Βαλιάδης 6, Αντωνακάκης 4, Κάτρης Δ. 3 (1), Καλαντζάκης, Λάτσι, Παϊκόπουλος, Λαζόγκας 2, Νίκου 5 (1)

Most Wanted (Ελευθεράκης): Θεοδώρου 22 (4), Παπαδόπουλος 2, Καραγκούνης 2, Καραμασιώτης 6 (1), Κουσάκης 3 (1), Μιτζέλος, Μπούκουρας, Μπλιθικιώτης 6, Ντάνασης 2

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από τους Most Wanted!