15/12/2021
Hoopers BC 10 14 9 14 - 47 -
Πήγασος 4 15 10 6 - 35 -

Τελείωσαν ιδανικά τον πρώτο γύρο οι Hoopers!

Με νίκη έκλεισαν τις υποχρεώσεις τους στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος οι Hoopers, καθώς απέναντι στον Πήγασο στο κλειστό του Σπόρτινγκ επικράτησαν με 47-35. Ο Πήγασος παρατάχθηκε με μόλις πέντε παίκτες και έβαλε δύσκολα για τρία δεκάλεπτα στους Hoopers.

Με το πόδι στο γκάζι ξεκίνησαν οι Hoopers και με καλές επιλογές στην επίθεση και σε συνδυασμό με την αστοχία των αντιπάλων τους έτρεξαν σερί 10-0 (6′). Όμως ο Πήγασος πέτυχε τέσσερις πόντους μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου και έκανε το σκορ 10-4. Λιόκας και Τσουκάτος πέτυχαν από τέσσερις πόντους για τους γηπεδούχους, ο Μαρκάτος πέτυχε και τους τέσσερις πόντους του Πήγασου.

Με έξι αναπάντητους πόντους ξεκίνησε ο Πήγασος το δεύτερο δεκάλεπτο και ισοφάρισε 10-10 (12′). Όμως οι Hoopers στα επόμενα τέσσερα λεπτά πέτυχαν επιμέρους σκορ 9-2 και πήραν πάλι κεφάλι στο σκορ, 19-12 (15′) με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου να τους βρίσκει μπροστά με 24-19. Λιόκας και Τσουκάτος είχαν πάλι από τέσσερις πόντους για τους Hoopers, ενώ ο Πάντας ήταν πρώτος σκόρερ του Πήγασου με πέντε πόντους.

Κακό δεκάλεπτο το τρίτο και για τις δύο ομάδες αφού η αστοχία ήταν παράγοντας στο να μείνει χαμηλά το σκορ. Συνδυαστικά και οι δύο ομάδες πέτυχαν 19 πόντους (9-10) και το δεκάλεπτο έληξε 33-29 υπέρ των Hoopers, Pourangers είχαν πρώτο σκόρερ τον Σιδέρη με πέντε πόντους ενώ οι Πάντας και Μαργιτούδης είχαν από τρεις για τον Πήγασο.

Καλύτεροι στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν οι Hoopers οι οποίοι ξεκίνησαν με σερί 7-2 για το 40-31 (36′). Ο Πήγασος με εμφανή σημάδια κούρασης δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό που θέλησαν να επιβάλουν οι Hoopers και μοιραία γνώρισαν την ήττα με 47-35. Ο Λιόκας πάλι πρώτος σκόρερ των νικητών με πέντε πόντους, ο Πάντας είχε τέσσερις από πλευράς ηττημένων.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Μιχάλης Λιόκας με 13 πόντους (6/9 δίποντα, 1/5 βολές), 13 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Για τον Πήγασο καλύτερος ο Θανάσης Πάντας με 12 πόντους (4/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/3 βολές), 21 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη.

Συνολικά οι Hoopers είχαν 18/45 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 8/17 βολές, 54 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα και 32 λάθη. Ο Πήγασος είχε 11/49 δίποντα, 3/30 τρίποντα, 4/12 βολές, 43 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 16 κλεψίματα και 12 λάθη.

Hoopers (Τσεκούρας): Καπετανάκης 5 (9ρ), Μπίθας 2, Πέτσης, Σιδέρης 9 (12ρ), Τσουκάτος 8, Γεωργόπουλος 7 (10ρ 4κλ), Τσεκούρας 3 (1), Λιόκας 13 (13ρ).

Πήγασος (Ρόκκας): Πάντας 12 (21ρ 4κλ 1τρ), Μαργιτούδης 9 (6ρ 5κλ 2τρ), Μαρκάτος 6 (9ρ), Λεγάκης6 (9ρ), Ρόκκας 2.

Τι μας άρεσε: Λίγα πράγματα μπορούμε να κρατήσουμε από το αυτό το ματς. Η προσπάθεια του Πήγασου με μόλις πέντε παίκτες ένα από αυτά, το κατά διαστήματα γρήγορο μπάσκετ των Hoopers ένα άλλο.