26/05/2022
Kasonic Beers 9 14 15 16 - 54 -
Bulldogs 9 18 9 20 - 56 -

«Τελείωσαν» την δουλειά οι Bulldogs!

Με 2/2 νίκες προκρίθηκαν στην τελευταία φάση των μπαράζ ανόδου οι Bulldogs, αφού κέρδισαν και στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς τους Kasonic Beers με 56-54.

Αρκετά νευρικά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, που δυσκολεύονταν να βρουν σκορ. Το σκορ της περιόδου ήταν 9-9. 5 πόντους έβαλε για τους Beers o Προσηλιακός, ενώ 5 για τα… «σκυλιά» ο Λούβαρης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα άλλαξε. Το σκορ έγινε πιο ψηλό με τους «πορτοκαλί» να παίρνουν τα ηνία και να προηγούνται με 4, 27-23 με το τέλος της περιόδου, με τον Βασιλάκο να βάζει 11 πόντους. Για τους «γκρι» 5 έβαλε ο Γιώργος Ζυγούρης.

Την ολική ανατροπή έκαναν οι Kasonic Beers στο τρίτο δεκάλεπτο αφού Κόκκαλης και Γιώργος Ζυγούρης ήταν εντυπωσιακοί. Έτσι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 38-36 στο 30’. Για την ομάδα του Διαμάντη, 4 πόντους έβαλε ο Μίλτος Δημητρακόπουλος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «γκρι» πάλεψαν για την πρόκριση (σ.σ. ήθελαν νίκη με 7 πόντους) αλλά οι Bulldogs ήταν πιο ψύχραιμοι, δεν είχαν άγχος και τελικά όχι μόνο προκρίθηκαν, αλλά κέρδισαν και το δεύτερο παιχνίδι με 56-54. Πλέον, του απομένει μία δυάδα αγώνων για να ανέβουν στην Development League.

Betsson MVP του παιχνιδιού ήταν ο Δημήτρης Βασιλάκος με 24 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θοδωρής Κόκκαλης με 12 πόντους, 22 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Kasonic Beers είχαν 15/75 εντός πεδιάς, 4/22 τρίποντα και 20/32 βολές. Πήραν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 5 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη οι νικητές είχαν 19/62 εντός πεδιάς, 1/15 τρίποντα και 17/25 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 1 τάπα.

Kasonic Beers (Ζυγούρης): Καρακωνσταντής 1, Ασημακόπουλος 5, Προσηλιακός 15, Ζυγούρης Μ 3, Ζυγούρης Β 3, Ζυγούρης Γ 14, Γκόνης 1, Κόκκαλης 12.

Bulldogs (Διαμάντης): Λούβαρης 10, Απέργης 6, Βασιλάκος 24, Διαμάντης 3, Λαζανάκης 6, Δημητρακόπουλος 7, Γκόρτσας.

Τι μας άρεσε: Αμφότερες οι ομάδες πάλεψαν μέχρι τέλους για τη νίκη!