13/06/2023
Gladiators 20 15 23 18 - 76 -
Aballiers 18 15 5 12 - 50 -

Τελείωσαν την δουλειά οι Gladiators!

Το βράδυ της Τρίτης 12 Ιουνίου στο Basketaki Arena , στο δεύτερο ματς για την φάση των ‘32, οι Gladiators πατώντας το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, έχτισαν διψήφια διάφορα και έφτασαν εύκολα στην τελική επικράτηση – πρόκριση με 76 – 50 απέναντι στους Aballiers.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ ανοιχτό μεταξύ των δύο ομάδων που εστίαζαν κυρίως στην επίθεση, με τους Gladiators να κρατούν μικρό προβάδισμα με 20 – 18. Τσακίρης με 7, Ψαράκης με 6 και Νάννος - Μισιχρόνης με 3 πόντους αντίστοιχα οδηγούσαν την επίθεση των Μονομάχων, ενώ για τους Aba που είχαν την πρωτοπορία στο μεγαλύτερο μέρος, ξεχώρισε ο Μανώλης με 7 πόντους, με τον Βερνίκο να ακολουθεί με 4 και τον Λιακόπουλο να σκοράρει απο τα 6.75.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, είχε δύο όψεις με την κάθε ομάδα να έχει από ένα καλό πεντάλεπτο και τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με προβάδισμα 2 πόντων. Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκαναν οι Gladiators , καθώς τρέχοντας σερί 9 – 0 με ηγέτη τον Ψαράκη με 6 πόντους, ξέφυγαν 29 – 18. Οι Aballiers δεν άργησαν να βγάλουν αντίδραση, με τον εντυπωσιακό Σωτήρη Θάνο να πετυχαίνει 11 πόντους με τρία τρίποντα, παίρνοντας προσωρινά το προβάδισμα με 31 – 33 για να έρθουν Ψαράκης και Μπάτσης με καλάθι στην εκπνοή να διαμορφώσουν το 35 – 33 για τους Μονομάχους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Gladiators μπήκαν με διάθεση να καθαρίσουν μια ώρα αρχύτερα το παιχνίδι και την πρόκριση και με την τριάδα Μπάτση με 9, Μισιχρόνη με 7 και Ψαράκη με 4 πόντους αντίστοιχα να είναι κυρίαρχοι στην αντίπαλη ρακέτα, εκτόξευσαν την διαφορά στο + 20. Στην πολύ φτωχή συγκομιδή των Aballiers διασώθηκε ο N. Θάνος με 4 πόντους.

Τυπική διαδικασία, ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με Βερνίκο – Παγάνο με 7 και 6 πόντους αντίστοιχα να προσπαθούν να μειώσουν την διαφορά για τους Aballiers και τους Gladiators βρίσκοντας λύσεις κυρίως από τα 6.75 με Νάννο(2),Μισιχρόνη και Μπάτση, να φτάνουν στο τελικό 76-50.

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Γεώργιος Ψαράκης με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Βερνίκος με 13 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Gladiators είχαν 23 / 55 δίποντα , 8 / 24 τρίποντα, 6 / 12 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 5 λάθη. Οι Aballiers είχαν 13 / 36 δίποντα, 6 / 32 τρίποντα, 6 / 9 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασιστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Gladiators (Νάννος): Μισιχρόνης 15, Μπάτσης 14, Νάννος 12(7ρ.), Τσακίρης 13(12ρ. - 7 ασίστ), Ψαράκης 22(7ρ.).

Aballiers(Θάνος): Βερνίκος 13(16ρ.), Σ.Θάνος 13(8ρ.), Ν.Θάνος 6, Λιακόπουλος 3(7ρ.), Μανώλης 7, Παγάνος 8.

Τι μας άρεσε: Το άψογο κλίμα μεταξύ των παιχτών των δύο ομάδων.