12/04/2024
Blastiakos 14 14 17 14 - 59 -
Komodo Dragons 19 11 15 14 - 59 -

Το τελευταίο εισιτήριο ο Blastiakos!

Το τελευταίο εισιτήριο για το Final Four της Evolution League πήρε χθες το βράδυ ο Blastiakos, καθώς με όπλο το +24 του πρώτου αγώνα, ξεπέρασε το εμπόδιο των Komodo Dragons, με το δεύτερο παιχνίδι να λήγει ισόπαλο με 59-59 και στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει την Pressof!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Komodo Dragons, καθώς με 7 πόντους του Κλεφτόγιαννη, δύο τρίποντα του Ελ Νταούντ και ένα του Δεληγιάννη, βρέθηκαν δύο φορές στο +6 και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +5, 14-19. Το δίδυμο Τυροπώλη - Σωτηρίου τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 5 πόντους έκαστος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 6 πόντους του Γαϊτανάκη και 3 του Δεληγιάννη, οι πράσινοι διατήρησαν το τιμόνι στα χέρια τους με 28-30. Ο Blastiakos συνέχιζε να παίζει έξυπνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με 5 πόντους του Τυροπώλη, 4 του Παντελάκη και τρίποντο του Σωτηρίου, υπερασπιζόταν εύκολα το +24 του πρώτου αγώνα!

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει στη λήξη της περιόδου 45-45. Για τους μπλε ο Παντελάκης σημείωσε 9 πόντους, με τον Θεοδωρομανωλάκη να συνδράμει 4, ενώ για την παρέα του Βεργόπουλου 9 πόντους είχε ο Ελ Νταούντ και ένα τρίποντο ο Κλεφτόγιαννης. Σκορ τρίτης περιόδου 45-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν ποια ομάδα θα πάρει τη νίκη και τελικά το παιχνίδι έληξε ισόπαλο με 59-59. Για τον Blastiako 7 πόντους είχε ο Γεροντάκης και 5 ο Παντελάκη, ενώ για τους Komodo Dragons 6 πόντους έβαλε ο Ελ Νταούντ και 5 ο Ρέππας.

Πολυτιμότερος για τον Blastiako ο Παντελάκης με 18 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 6/9 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP των Komodo Dragons ο Ελ Νταούντ με 26 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 6/8 δίποντα και 4/8 τρίποντα, ενώ μάζεψε 10 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος.

Blastiakos (Γεροντάκης): Αβαγκιάν 2, Γεροντάκης 8 (1), Θεοδωρομανωλάκης 4, Παντελάκης 18 (1), Σωτηρίου 10 (2), Τροχαλιάς 5, Τσιγκάκος, Τυροπώλης 12 (1)

Komodo Dragons (Βεργόπουλος): Βαζαίος, Βεργόπουλος 1, Γαϊτανάκης 9 (1), Δεληγιάννης 9 (1), Ελ Νταούντ 26 (4), Κλεφτόγιαννης 10 (2), Ρέππας 2, Ρόκιζας 2

Τι μας άρεσε: Η άψογη διαχείριση του παιχνιδιού από τον Blastiako!