87
Bulls 21 21 21 24 - 87 -
Falcons BC ATH 10 13 21 13 - 57 -

Τελευταία "Ταυρομαχία"!

Με νίκη ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους πριν την έναρξη των πλέι οφ οι Bulls καθώς επικράτησαν των Falcons σε παιχνίδι που έγινε στο Περιστέρι.

Το ρόλο του φαβορί επιβεβαίωσαν από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι Bulls, αφού με πρωταγωνιστές τους Παπαϊωάνου, Γιοβάνη και Ζορμπάνο πήραν διψήφιο προβάδισμα (21-10). Για την πεντάδα των Falcons οι Φίλιος και Α. Στρατόπουλος ήταν αυτοί που τράβηξαν το κουπί στην επίθεση.

Με την είσοδο του Πολίτη και την σταθερά καλή παρουσία των Νικολετάκη και Παπαϊωάννου, οι "Ταύροι" πάτησαν γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκτόξευσαν την διαφορά στο +19 (42-23) και έβαλαν ουσιαστικά τέλος στην υπόθεση νίκη. Οι συγκινητικές προσπάθειες του Α. Στρατόπουλου δεν βελτίωσαν την συνολική εικόνα των Falcons που συνέχισαν να κυμαίνονται σε ρηχά νερά.

Ισορροπημένο και άκρως παραγωγικό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από 21 πόντους και τους γηπεδούχους να διατηρούν το +19 (63-44). Οι Bulls αξιοποίησαν τα αθλητικά προσόντα του Ζορμπάνου και το μακρινό σουτ των Παρθένη και Αναγνωστόπουλου, ενώ από την άλλη μεριά, οι Βέργος και Φίλιος έδωσαν σημαντικές βοήθειες στον Α. Στρατόπουλο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο που τα πάντα είχαν κριθεί, οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες και οι Bulls χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερα προβλήματα, έφτασαν στη νίκη με το εντυπωσιακό 87-57. Το νέο αίμα των Falcons κέρδισε τις... εντυπώσεις και έδειξε ότι στα μελλοντικά καλοκαιρινά πρωταθλήματα θα μας απασχολήσει ευχάριστα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ζορμπάνος με double double και 37 πόντους (15/29 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/8 βολές, 12 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Α. Στρατόπουλος με επίσης double double και 22 πόντους (10/20 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 14 ριμπάουντ).

Bulls (Γιοβάνης): Ζορμπάνος 37 (1), Παπαϊωάννου 18, Παρθένης 8 (1), Γιοβάνης 4, Νικολετάκης 12, Πολίτης 5 (1), Αναγνωστόπουλος 3 (1)

Falcons (Γ. Στρατόπουλος): Βέργος 13, Α. Στρατόπουλος 22, Γ. Στρατόπουλος, Φίλιος 22 (2), Μπούτζης

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.