19/07/2022
Gran Μανάρια 12 15 20 11 - 58 -
N.A. 99ers 11 19 10 13 - 53 -

Τελικό με γρανιτένια άμυνα τα Gran Manaria!

Το βράδυ της Τρίτης 19 Ιουλίου στο Μενίδι, σε έναν πολύ δυνατό και physical ημιτελικό, τα Gran Manaria με όπλο τους την άμυνα κατάφεραν να υποτάξουν με 58 – 53 τους NA 99ers και πέρασαν στον τελικό της D2, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Brooklyn Bets.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο μέρος της αναμέτρησης, με τα Μανάρια να έχουν μικρό προβάδισμα με 12 – 11.Ο Ι.Τσίγκος ήταν μπροστάρης με 5 πόντους, με τον Χ.Σκληρό να βάζει 4 και τον Σκιαδόπουλο να ακολουθεί με τρίποντο, ενώ για τους 99ers ξεχώρισε το δίδυμο Μερμίγκη με 6 και Δημάδη με 5 πόντους αντίστοιχα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η σειρά των 99ers να εμφανιστούν καλύτεροι στο παρκέ και με πρωταγωνιστή τον Καθάριο με 8 πόντους και τους Δημάδη και Καζάκο να ακολουθούν από 5 έκαστος, να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 27 – 30. Τα Gran Manaria είχαν πλουραλισμό στην επίθεση με έξι διαφορετικούς παίχτες να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, αλλά έμειναν στο -3.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, τα Μανάρια με πρωταγωνιστή τον ογκόλιθο Ι.Τσίγκο που πέτυχε 10 πόντους και τους Αλεξανδρίδη και Λιάκο να βάζουν από ένα τρίποντο, πήραν τα ηνία του αγώνα και ξέφυγαν με 47-40. Στην αντίπερα όχθη, οι 99ers αντιμετώπιζαν πρόβλημα σε άμυνα και επίθεση, με τον Καθάριο να ξεχωρίζει με 4 πόντους.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν μάταια να γυρίσουν το ματς με τον εκπληκτικό Μιχάλη Μερμίγκη να βάζει 11 πόντους, αλλά τα Manaria δεν έχασαν την συγκέντρωση του και με τον Νερούτσο να γίνεται σημείο αναφοράς με 5 πόντους και τον Α.Τσίγκο να σκοράρει τρεις φορές από την γραμμή της φιλανθρωπίας, πήραν την νίκη – πρόκριση με 58 – 53.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Σπύρος Νερούτσος με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Μερμίγκης με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα Manaria είχαν 13 / 35 δίποντα, 4 / 14 τρίποντα, 20 / 34 βολές,κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Οι 99ers είχαν 15 / 37 δίποντα, 3 / 25 τρίποντα, 14 / 29 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Gran Manaria (Μπρέμπος): Αλεξανδρίδης 8,Καμπόλης, Λιάκος 3, Νερούτσος 8(8ρ.), Παπαευσταθίου 2, Σκιαδόπουλος 3, Σ.Σκληρός, Χ.Σκληρός,Α.Τσίγκος 8, Ι.Τσίγκος 15.

ΝΑ 99ers(Δημάδης): Αργυρίου, Δεδεψίδης , Δημάδης 12, Καζάκος 7, Καθάριος 14(9ρ.), Κουρεμένος, Λουκαΐδης 1, Μερμίγκης 19(11ρ.).

Τι μας άρεσε: Παρότι το ματς ήταν πολύ δυνατό, οι παίκτες των δύο ομάδων ήταν άψογοι και η συμπεριφορά τους πάντα μέσα σε αθλητικά πλαίσια.