08/04/2024
Phoenix Bums 16 14 5 15 - 50 -
Flood BC 14 14 10 16 - 54 -

Πήρε τον «τελικό» και πάει παρακάτω η Flood!

Η Flood ήταν εκείνη που πήρε τον «τελικό» κόντρα στους Phoenix Bums επικρατώντας με 50-54 και έτσι κάνοντας το 2-1 στη σειρά, προκρίθηκε στους «8» της Master League. Οι δύο ομάδες πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις, με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες και χαμογέλασαν στο τέλος. Η Flood θα βρει στο δρόμο της τους Sun City Spurs, σε μία σειρά με φόντο τη πρόκριση στο Final Four και την άνοδο στην Elite League.

Στα του ματς, οι Phoenix Bums εκμεταλλεύτηκαν το κακό ξεκίνημα των αντιπάλων τους και βρέθηκαν μπροστά με 9-0. Έπρεπε να περάσουν 4 λεπτά παιχνιδιού για να βρουν το πρώτο τους καλάθι οι φιλοξενούμενοι, με τον Κουσάση να γράφει το 9-3. Αυτό το καλάθι έδωσε ώθηση, με τον Αλικανιώτη να προσφέρει κατευθείαν με το που πάτησε παρκέ και ετσι έγινε η ανατροπή για το 9-10. Το παιχνίδι ήταν «μία σου και μία μου» στη συνέχεια, με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, ωστόσο οι γηπεδούχοι έκλεισαν στο +2 το πρώτο δεκάλεπτο (16-14).

Χαριτόπουλος και Καδάς βοήθησαν ώστε οι Bums να ξεκινήσουν με φόρα και στη δεύτερη περίοδο, με το σκορ να φτάνει στο 23-14. Το τρίποντο του Δεδούση λίγο αργότερα κράτησε τη διαφορά στους 9 πόντους (26-17), όμως η αντίδραση δεν άργησε να έρθει από τη πλευρά της Flood. Ο Τσάπας ήταν καλός αμυντικά, αλλά και επιθετικά και οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των αντιπάλων τους, χτύπησαν στο ανοιχτό γήπεδο, πλησιάζοντας στο 28-26. Οι Phoenix Bums κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα ως το φινάλε του ημιχρόνου, μιας και προηγήθηκαν 30-28.

Ο Παγόπουλος έφερε στο πόντο το ματς και ο Γρηγορακάκης έκανε εκ νέου την ανατροπή για το 31-32. Μοσκόφογλου και Χαριτόπουλος έβαλαν πάλι μπροστά την ομάδα τους (35-32), αλλά η Flood είχε ξανά απάντηση. Ο Κουσάκης έκανε την αρχή, για να ακολουθήσει ο Παγόπουλος, αλλά και ο Γρηγορακάκης που με σερί καλάθια έγραψαν το 35-38 που ήταν το σκορ μετά το τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν καλή δουλειά στο τομέα των επιθετικών ριμπάουντ και οι ανανεωμένες επιθέσεις τους επέτρεψαν να φτάσουν στο 37-42. Ο Παλαμιδάς πήρε το «όπλο» του και με δύο δικά του τρίποντα οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο 43-44, αλλά ο Τσάπας με τον ίδιο τρόπο έγραψε το 43-47. Η Flood βρέθηκε στο +8(43-51), όμως οι Phoenix Bums βρήκαν τρόπο να φέρουν το παιχνίδι στο πόντο, με ένα σερί 7-0(50-51). Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι Bums υπέπεσαν σε καθοριστικά λάθη και έτσι έχασαν την ευκαιρία να διεκδικήσουν το προβάδισμα. Μετά τις δύο άστοχες βολές του Παγόπουλου, ο Δεδούσης δεν μπόρεσε να βάλει μπροστά την ομάδα του, ενώ στη συνέχεια έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Τσάπα. Εκείνος έβαλε τη μία βολή (50-52) και στη συνέχεια ήταν η σειρά του Κουσάση να πάει στη γραμμή και εκείνος έγραψε το 50-54 με το οποίο η Flood έφτασε τελικά στη νίκη.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Τσάπας με 18 πόντους, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 7 ριμπάουντ. Από τους Phoenix Bums ξεχώρισε ο Δημήτρης Χαριτόπουλος με 21 πόντους, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Phoenix Bums (Δεδούσης): Δεδούσης 5(11ρ.), Καδάς 3(3ρ.), Μοσκόφογλου 5(8ρ.), Παλαμιδάς 9(3ρ.), Παπαντωνίου 4(5ρ.), Τουμπακάρης, Φρέρης 3(8ρ.), Χαριτόπουλος 21(1ρ.)

Flood (Γρηγορακάκης): Αλικανιώτης 7(2ρ.), Αναματερός 4(6ρ.), Γρηγορακάκης 6(2ρ.), Δρακάκης, Ζαφειρόπουλος 5(13ρ.), Κουσάσης 8(10ρ.), Παγόπουλος 6(5ρ.), Τσάπας 18(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Η δραματική εξέλιξη στο τέταρτο δεκάλεπτο!