01/03/2024
Kill Beer 6 5 21 15 - 47 -
Elitήριοι by pinguin.gr 22 15 12 15 - 64 -

Νίκησαν και πάνε για τρεις τελικούς οι Elitήριοι!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Evolution League, οι Elitήριοι έκαναν το καθήκον τους, νίκησαν την Kill Beer με σκορ 47-64 και παρέμειναν στο κόλπο εξασφάλισης μιας θέσης που οδηγεί στα playoff!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με σπασμένα τα φρένα στο παρκέ της Basketaki Arena, καθήλωσαν τον αντίπαλο στους έξι πόντους, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο με κύριο εκφραστή τον Ζαλμάνοβιτς(10π) και με τον Πανοσκάλτση να προσφέρει 6 πόντους μέσα από το ζωγραφιστό έκλεισαν την περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 6-22! Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι είχαν πολλές και συνάμα σημαντικές απουσίες, γεγονός που τους δυσκόλεψε παρά πολύ στο πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού! Πρώτοι σκόρερ σε αυτό το διάστημα ήταν οι Θανάσης και Κοτσομύτης, οι οποίοι είχαν από ένα εύστοχο σουτ έξω από την γραμμή των 6,75!

Στη συνέχεια βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές. Η Kill Beer αδυνατούσε να βρει σκορ κοντά στο καλάθι, απουσιών γαρ, ήταν άστοχοι από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα να έχει ακόμη πιο χαμηλή παραγωγικότητα στην επίθεση! Ο Κωνσταντινάκος και η παρέα του ήταν ξεκάθαρο ότι θέλανε να καθαρίσουν όσο τίποτα άλλο το παιχνίδι, ώστε να στραφούν στους τρεις τελικούς που απομένουν για την πρόκριση τους στα σπουδαία παιχνίδια της άνοιξης! Ο Ζαλμάνοβιτς πρόσθεσε 5 ακόμη πόντους και συνεπικορούμενος από τον Μπέσιο οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια στο συν είκοσι έξι με σκορ 11-37!

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι τα φόρτωσαν στον κόκορα, κάτι που φάνηκε από τον μόλις έναν πόντο στα πέντε πρώτα λεπτά της επανάληψης, κάτι που ανάγκασε που τον Κωνσταντινάκο να πάρει τάιμ-άουτ και να στολίσει τους παίκτες του με γνήσια «Μπαρτζώκεια» ευχέλαια! Οι Elitήριοι επέστρεψαν μεταμορφωμένοι, πίεσαν εκ νέου, έβγαλαν όμορφες φάσεις στο transition και έκλεισαν την προτελευταία στροφή σε θέση οδηγού με σκορ 32-49! Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα τα ποσοστά ευστοχίας τους, πραγματοποίησαν το καλύτερο δεκάλεπτο στο παιχνίδι και είχαν ως καλύτερο τους παίκτη το εξαιρετικό Μπογέα(10π).

Στην τέταρτη περίοδο ο Ζαλμάνοβιτς πέτυχε ακόμη 4 πόντους, έφτασε τους 27 συνολικά και επιβεβαίωσε για ακόμη μια φορά ότι αποτελεί δικαίως τον αρχισκόρερ της Evolution League! Στον αντίποδα, ο Μπογέας ήταν και σε αυτό το δεκάλεπτο καυτός με 9 ποντους στο ενεργητικό του! Ο ήχος από την κόρνα λήξης βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μία άκρως σημαντική νίκη για τη συνέχεια με σκορ 47-64!

Betsson MVP ο Αλέξανδρος Ζαλμάνοβιτς  με 27 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κωνσταντίνος Μπογέας είχε 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Kill Beer(Τσοκαντάς): Γεωργιόπουλος, Γκούνας 2, Θανάσης 6, Κοτσομύτης 13, Μπογέας 19, Τσοκαντάς 7.

Elitήριοι(Κωνσταντινάκος): Γιάτσε, Ζελμάνοβιτς 27, Κωνσταντινάκος, Λαμπρόπουλος 1, Μπαϊραμι 2, Μπέλλης 4, Μπέσιος 6, Ξενόφος 4, Παρασκευόπουλος 4, Πανοσκάλτσης 16.

Τι μας άρεσε : Ο επιθετικός οίστρος του Ζελμάνοβιτς!