22/05/2023
San Agrinio Engineers 16 14 23 22 - 75 -
Pratina Tropics 17 19 17 11 - 64 -

Τελικός με ανατροπή για τους San Agrinio Engineers

Στον τελικό του πρωταθλήματος θα βρεθούν οι San Agrinio Engineers που επικράτησαν με 75 - 64 των Pratina Tropics. Η ομάδα του Λάμπρου Καρβελά ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ, πέτυχε τη δεύτερη νίκη της και κατέλαβε την πρώτη θέση στο 2ο Όμιλο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7 - 4 λίγο πριν τα μέσα της πρώτης περιόδου, όμως στη συνέχεια οι Pratina Tropics έτρεξαν σερί 8 - 0, προηγήθηκαν με 5 και έκλεισαν στο +1 το δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, έφτασαν μέχρι το +11 και στο ημίχρονο είχαν προβάδισμα 6 πόντων.

Η διαφορά έφτασε στα όρια των 10 πόντων λίγο μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου, όμως στο φινάλε οι Engineers ισοφάρισαν τρέχοντας σερί 11 - 2.

Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μικρό προβάδισμα στο πρώτο μισό του τελευταίου δεκαλέπτου και στα τελευταία λεπτά άνοιξαν τη διαφορά φτάνοντας στο τελικό +11.

Πρώτος σκόρερ και Betsson MVP της αναμέτρησης ήταν ο Ντίνος Τασόπουλος που σημείωσε 27 πόντους και τον ακολούθησαν ο Βασίλης Ρούσης με 17 και οι Νικήτας Παπαγαλάνης και Νίκος Τάγκας που είχαν από 10.

Για τους Pratina Tropics πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιώργος Κάκος με 26 πόντους, ενώ 16 είχε ο Νίκος Κοτσώνης.

Τι μας άρεσε. Ο Ντίνος Τασόπουλος έδωσε μια μοναδική παράσταση και στα τελευταία λεπτά πήρε από το χέρι την ομάδα του χαρίζοντάς της τη νίκη.
Τι δε μας άρεσε. Οι Pratina Tropics έβαλαν δύσκολα στους αντιπάλους τους, όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο δε βρήκαν λύσεις.

SAN AGRINIO ENGINEERS (Λάμπρος Καρβελάς): Γιολδάσης, Έξαρχος 3(1), Καταγής 3(1), Κολτσίδας, Μπουλούμπασης, Παπαγαλάνης 10, Παπαθανασίου 2, Πρέζας, Ρούσης 17(2), Τάγκας 10(2), Τασόπουλος Γ. 3(1), Τασόπουλος Κ. 27(5).
PRATINA TROPICS (Θόδωρος Καρβούνης): Δημητρογιάννης, Κάκος Χ., Κάκος Γ. 26(5), Καλαμπαλίκης 8, Καραμπέτσος 6, Κοκοτός, Κοργιαλός 8, Κοτσώνης 16(1).