02/04/2023
San Agrinio Engineers 10 18 8 3 - 39 -
Akarnania Warriors 12 12 5 14 - 43 -

Τελικός με νέα ανατροπή για τους Akarnania Warriors

Στον τελικό των play - offs του πρωταθλήματος θα βρεθούν οι Akarnania Warriors που κέρδισαν στον ημιτελικό τους San Agrinio Engineers με 43 - 39. Η ομάδα του Θόδωρου Παπαστάμου έκανε μία ακόμα ανατροπή στο μίνι πρωτάθλημα, καθώς επέστρεψε από το -12 και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στον τελικό της Μεγάλης Δευτέρας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 7 - 1, όμως οι Warriors αντέδρασαν, πήραν προβάδισμα και ήταν στο +2 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Engineers ανέκτησαν το προβάδισμα στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, έφτασαν μέχρι το +7 και πήγαν στο ημίχρονο με διαφορά 4 πόντων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 8 - 0 και προηγήθηκαν με 12 πόντους. Όμως στη συνέχεια δε σκόραραν και οι Warriors με ένα μικρό σερί 5 - 0 στα τελευταία λεπτά μείωσαν στους 7.

Στην τελευταία περίοδο οι Engineers δε βρήκαν λύσεις, οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά και στα τελευταία λεπτά πήραν "κεφάλι" στο σκορ και πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη.

Για τους Engineers πρώτος σκόρερ και μοναδικός "διψήφιος" ήταν ο Γιώργος Τασόπουλος με 14 πόντους. Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Betsson MVP της αναμέτρησης, Χρήστος Τσάσσης με 16 πόντους και ακολούθησε ο Αλέξανδρος Δρακούσης με 12.

Τι μας άρεσε. Για ένα ακόμα παιχνίδι οι Warriors πίστεψαν στην ανατροπή και έφτασαν στη νίκη.

Τι δε μας άρεσε. Οι Engineers παρατάχθηκαν με τον Τασόπουλο τραυματία και τον Τάγκα να είναι εξαντλημένος εξαιτίας ενός μικρού θέματος υγείας και δεν κατάφεραν να είναι φρέσκοι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

SAN AGRINIO ENGINEERS (Ντίνος Τασόπουλος): Γιολδάσης, Έξαρχος 5, Καταγής 3(1), Κολτσίδας 1, Μπουλούμπασης 2, Παπαγαλάνης 4, Παπαθανασίου 4, Πρέζας, Τάγκας 6(1), Τασόπουλος 14(3).

AKARNANIA WARRIORS (Θόδωρος Παπαστάμος): Δρακούσης 11(1), Κωτσής, Μπαρμπάκης, Μπιτσικώκος 4, Πετρέκας, Τακτικός, Τασιούλης 5, Τσαμάκης 3(1), Τσάσσης 16, Χριστογιάννης 4.