03/07/2024
Dominatorz 18 16 14 10 - 58 -
Kourkoutes All-Star 16 18 10 20 - 63 -

Ξέρουν από τελικούς οι Kourkoutes!

Νικητές βρήκαν οι Kourkoutes στο ματς - τελικό απέναντι στους Dominatorz και προκρίθηκαν στα play off του Summer League. Η ομάδα του Σαρακινού έδειξε ψυχή στα τελευταία λεπτά και με όπλο την εμπειρία της από τέτοιες καταστάσεις πήρε σπουδαία νίκη.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα των γηπεδούχων στην αναμέτρηση, αφού με τρίποντο του Καλαφάτη και δίποντα των Ζαφειράκου και Ντίτσα πήραν διψήφιο προβάδισμα. Οι Kourkoutes έβγαλαν αντίδραση στα τελευταία λεπτά και με πρωταγωνιστές τους Μανιουδάκη και Βεϊσάκη μείωσαν στο καλάθι (18-16).

Με ανεβασμένη ψυχολογία από την καλή εμφάνιση των τελευταίων λεπτών του πρώτου δεκαλέπτου και την επιβλητική παρουσία του Καβρουλάκη, οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι που έμειναν για αρκετή ώρα χωρίς καλάθι, "χτύπησαν" στο τέλος με τον Ζαφειράκο και ισοφάρισαν σε 34-34.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει πολλές φορές χέρια και τις δύο ομάδες να παλεύουν για κάθε κατοχή. Οι γηπεδούχοι όντας ανώτεροι προηγήθηκαν με 48-44 χάρη στα καλάθια των Καλαφάτη και Ντίτσα. Οι "ερυθρόλευκοι" από την άλλη μεριά, εκμεταλλεύτηκαν την κυριαρχία του Βεϊσάκη μέσα στο ζωγραφιστό και δεν άφησαν τον αντίπαλο να ξεφύγει.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι ψυχωμένοι Kourkoutes έπαιξαν πιο έξυπνα, γύρισαν τη μπάλα στην επίθεση και με σημαντικά καλάθια των Μανιουδάκη και Βεϊσάκη κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή, να επικρατήσουν με 58-64 και να προκριθούν στα play off του Summer League. Οι Dominatorz από την άλλη μεριά ξέμειναν από δυνάμεις και πλήρωσαν τις κακές επιλογές τους στην επίθεση.

Betsson MVP ο Μανουσάκης με double double και 17 πόντους (8/11 δίποντα, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ζαφειράκος με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Dominatorz (Ζαφειράκος): Γανίτας, Ζαφειράκος 20 (2), Καλαφάτης 8 (2), Ντίτσας 16, Παρασκευάς 7, Σκαφτούρος 7 (1)

Kourkoutes All Star (Σαρακινός): Βασιλόπουλος, Βεϊσάκης 20, Γαλαριώτης 2, Καβρουλάκης 11 (1), Μανιουδάκης 17, Νίνος 12, Πηξοματης 2, Σαρακινός

Τι μας άρεσε: Οι εναλλαγές στο σκορ και το δραματικό φινάλε της αναμέτρησης.