08/01/2023
Milwaukee Sucks 12 20 10 17 - 59 -
Hood BC 19 10 22 10 - 61 -

Τέλος πρώτου γύρου με αγχωτική νίκη για την Hood !

Το βράδυ της Κυριακής στο Athens Sports Hall οι σκληροτράχηλοι Milwaukee Sucks υποδέχθηκαν την Hood BC για την 9η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου στον τρίτο όμιλο της Master League. Η γνωστή πλέον εξαιρετική αμυντική λειτουργία της ομάδας του Νίκου Κυριτσόπουλου δεν επέτρεψε στην πρωτοπόρο να παίξει σύμφωνα με τα επιθετικά της στάνταρ. Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη του διάρκεια, οι Sucks φλέρταραν με μια σπουδαία ανατροπή στο φινάλε, όμως η έμπειρη αρμάδα του Στέργιου Πατσάκα κατάφερε να αντέξει, επικρατώντας τελικά με 59-61. Τέλος πρώτου γύρου για τις δύο ομάδες, με τους Sucks (4-5) να βρίσκονται οριακά εκτός τετράδας και την Hood να φιγουράρει μόνη πρώτη στην κορυφή. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Έναρξη του αγώνα στο κλειστό της οδού Θεμισκύρας και η Hood φαίνεται να πατά καλύτερα, ούσα πιο αποτελεσματική χάρη στους Σαρρή (8π.), Πρωτόγερο (6π.), Σιφναίο (3π.) και Ζέγγο (2π.). Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, κατάφεραν να παραμείνουν σε λογική απόσταση, βρίσκοντας λύσεις στο σκοράρισμα από τους Οικονόμου (4π.), Φωτόπουλο (3π.), Μαριόλη (3π) και Τσίνα (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-19.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το Milwaukee ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 20-10 και ανατρέποντας τα εις βάρος του δεδομένα. Γάτσιος (8π.), Μαριόλης (4π.), Μαυροειδής (4π.), Οικονόμου (2π.) και Τσίνας (2π.) σκόραραν με συνέπεια για τους γηπεδούχους που πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα. Στην αντίπερα όχθη, η Hood παρά την προσπάθεια των Ζέγγου (6π.), Λαύκα (2π.) και Πετράκου (2π.) απώλεσε το υπέρ της προβάδισμα, έχοντας κάποια κενά διαστήματα επιθετικά. Σκορ ημιχρόνου, 32-29.

Πλήρης εναλλαγή του σκηνικού μετά την ανάπαυλα, καθώς οι μετέπειτα νικητές εμφανίστηκαν βελτιωμένοι σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου. Κρατώντας χαμηλά τους Sucks και με πρωταγωνιστές τους Πρωτόγερο (6π.), Ζέγγο (5π.), Λαύκα (4π.), Σιφναίο (4π.) και Σαρρή (3π.) η Hood μετέτρεψε γρήγορα το -3 σε +9. Το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα διένυσαν οι Sucks που βασίστηκαν σχεδόν αποκλειστικά στις επιθετικές εμπνεύσεις του Φωτόπουλου (8π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-51.

Μεγάλη μάχη στο τελευταίο δεκάλεπτο με την νίκη να κρίνεται κυριολεκτικά στα τελευταία δευτερόλεπτα. Η ομάδα του Πατσάκα φάνηκε να απλοποιεί την υπόθεση νίκη, όταν περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκε 51-59 με δίποντο του Ζέγγου. Οι Milwaukee Sucks, ωστόσο, έβγαλαν σπουδαία αντίδραση και χάρη στα μεγάλα σουτ των Τσίνα (8π.),  Μαυροειδή (3π.), Οικονόμου (4π.) και Μαριόλη (2π.) κατάφεραν να ισοφαρίσουν το ματς. Τελικά η εμπειρία της Hood της επέτρεψε να διαχειριστεί την κατάσταση, αποφεύγοντας την αυτοκτονία και κλείνοντας με νίκη τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.

Στο τέλος του αγώνα, οι Milwaukee Sucks είχαν 19/52 δίποντα, 5/19 τρίποντα και 6/14 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη.

Στον αντίποδα, η Hood είχε 21/49 δίποντα, 3/19 τρίποντα και 10/21 βολές. Μάζεψε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 9 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άγγελος Πρωτόγερος με 19 πόντους, έχοντας 9/11 δίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταύρος Μαυροειδής με 7 πόντους, έχοντας 2/6 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και ήταν αλάνθαστος σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος) : Γάτσιος 10, Διαμάντης, Καββαθάς, Μαριόλης 9, Μαυροειδής 7 (1), Οικονόμου 10, Τσίνας 12 (1), Φωτόπουλος 11 (3).

Hood (Πατσάκας) : Milicevic, Ζέγγος 15, Λαύκας 6, Μπέσιος, Πετράκος 3, Πρωτόγερος 19, Σαρρής 11 (3), Σιφναίος 7.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε.