12/10/2023
Tripodiakos 15 14 15 20 - 64 -
Griffins 22 7 13 9 - 51 -

Το καθάρισε στο τέλος ο Tripodiakos!

Το βράδυ της Πέμπτης 12 Οκτωβρίου στο Basketaki Arena, στην πρεμιέρα του δεύτερου ομίλου της Master και σε ένα παιχνίδι ντέρμπι για 30 λεπτά, ο Tripodiakos είχε περισσότερες λύσεις και δυνάμεις στο τελευταίο δεκάλεπτο και κατάφερε να επικρατήσει με 64 – 51 απέναντι στους αποδεκατισμένους Griffins.

Οι Griffins έπιασαν πολύ καλή απόδοση στο πρώτο δεκάλεπτο, εκμεταλλεύτηκαν τις αμυντικές αδυναμίες των αντιπάλων και με καυτούς στην επίθεση τους Πατωνίδη με 8 πόντους και Βιλτανιώτη με δύο τρίποντα, έχτισαν διάφορα 7 πόντων(15-22). Στο αντίπαλο στρατόπεδο, το σύνολο του Αλεξανδρή επιδόθηκε σε πολλά άστοχα μακρινά σουτ και είχε τον Καψή να ξεχωρίζει με 4 πόντους και τον Μαυράκη να σκοράρει μία φορά από τα 6.75.

Άλλαξαν οι ρόλοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να πατούν πλέον καλύτερα μέσα στις τέσσερις γραμμές και με σημείο αναφοράς σε άμυνα και επίθεση τον Νίκα και πρώτο σκόρερ τον Μαυράκη με 5 πόντους, κατάφεραν και έφεραν το ματς στην απόλυτη ισορροπία. Η ομάδα του Χρόνη, δεν ήταν τόσο εύστοχη στον επιθετικό τομέα και σκόραρε μόλις 7 πόντους με Σπυρόπουλο, Πατωνίδη και Λοΐζο.

Ο Κόπτσας πήρε το όπλο του με 7 πόντους και ο Tripodiakos τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού(38-31) στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου. Οι Griffins δεν άργησαν να απαντήσουν, βρήκαν ρυθμό από την περιφέρεια με Σπυρόπουλο(2) – Λοΐζο, φέρνοντας το ματς στα ίσια, για να έρθει ο Μανώλης με δίποντο στο τέλος να γράψει το 44-42.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η κούραση ήταν εμφανής για τους φιλοξενούμενους που σκόραραν πλέον με το σταγονόμετρο, με Πατωνίδη, Λοΐζο και Παπαδόπουλο να βάζουν από ένα καλάθι. Στο ίδιο χρονικό διάστημα, ο Tripodiakos έκανε το πιο παραγωγικό του δεκάλεπτο και με κυρίαρχο στο ζωγραφιστό τον Μαυράκη και τρίποντες βόμβες από Πιτταρά, Σ.Κόπτσα και Καλδή, έβαλε το νερό στο αυλάκι, με το τελικό 64 – 51 να του χαρίζει την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Νίκος Μαυράκης με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αθανάσιος Πατωνίδης με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ο Tripodiakos είχε 21 / 37 δίποντα, 6 / 35 τρίποντα, 4 / 8 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 7 λάθη. Οι Griffins είχαν 8 / 24 δίποντα, 8 / 35 τρίποντα, 11 / 14 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοιράσανε 7 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Tripodiakos(Αλεξανδρής): Δημητρακόπουλος 2, Θεοδωρικάκος 2(7ρ.), Καλδής 6, Καψής 4, Α. Κόπτσας 4, Σ. Κόπτσας 12(9ρ.), Μανώλης 8, Μαυράκης 14, Νίκας 4(10ρ.), Πιτταράς 7, Τσαγκάρης 2.

Griffins (Χρόνης): Βιλτανιώτηs 8(8ρ.), Ζαχαρτσένγκο , Καραγιάννης 3, Λοΐζος 8, Παπαδόπουλος 5(7ρ.), Πατωνίδης 16, Σπυρόπουλος 11, Χρόνης.

Τι μας άρεσε: Οι μάχες μέσα στην ρακέτα και το καλό κλίμα μεταξύ των παιχτών.