16/05/2024
N.A. 99ers 18 17 8 21 - 64 -
Circle BC 15 18 19 9 - 61 -

Στο τέλος επικράτησαν οι 99ers!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι 99ers υποδέχτηκαν τη Circle για την 5η αγωνιστική της Summer Development League. Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, οι γηπεδούχοι επικράτησαν στο τέλος με σκορ 64-61.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο και για τις δύο ομάδες. Από την αρχή φάνηκε πως θα παρακολουθήσουμε ένα φανταστικό παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τους Μερμίγκη, Κόκκινη και Δημάδη, να ευστοχούν από σουτ εντός πεδίας. Από τους φιλοξενουμενους σκόραραν οι Πετρόπουλος, Λάμπρου και  Ζυγούρης, μειώνοντας στα τέλη της περιόδου το σκορ 18-15.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες συνέχισαν με τον ίδιο, δίνοντας μάχες σώμα με σώμα. Οι 99ers φεύγοντας πολλές στο ανοιχτό γήπεδο, πέτυχαν πόντους. Πρωταγωνιστές των επιθέσεων ήταν οι Μερμίγκης και Ανδρικόπουλος. Η Circle έκανε επιθέσεις με τον ίδιο, καθώς εκμεταλλευτήκαν την ταχύτητα των Πετρόπουλο, Ζυγούρη και Αθανασιάδη. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν στο 35-33.

Μετά την ανάπαυλα τα πράγματα άλλαξαν. Οι παίκτες της Circle ήρθαν ανανεωμένοι από τα αποδυτήρια και για πρώτη φορά στο ματς πέρασαν μπροστά. Εκμεταλλευτήκαν τους ανοιχτούς χώρους που δημιουργήθηκαν και πήραν διαφορά 9 πόντων.  Λάμπρου και Πετρόπουλος ήταν αυτοί που σκόραραν. Από την αντίπερα όχθη οι 99ers κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ με τους Μερμίγκης,  Κόκκινης και Δημάδης.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό. Οι 99ers με σύμμαχο την άμυνα τους πήραν το ροζ φύλλο. Στην επίθεση ήταν εξίσου καλοί, καθώς οι Μερμίγκης,  Κόκκινης και Καθάριος, σκόραραν από κάθε σημείο του γηπέδου. Το παιχνίδι βρισκόταν σε απόσταση αναπνοής στα τελευταία 2 λεπτά, όμως δύο χαμένες κάτοχος από του παίκτες της Circle, έδωσαν την νίκη στους γηπεδούχους. Ο φωτεινός πίνακας στο τέλος έγραψε το τελικό 64-61.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μερμίγκης Μιχαήλ με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από την αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Βασίλης Πετρόπουλος με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΝA 99ers (Δημάδης): Ανδρικόπουλος 5, Δημάδης 7, Καθάριος 8, Κόκκινης 16, Κουρεμένος,  Μερμίγκης 20, Παντελίδης 2, Χαντζάρας 6.

Circle  BC( Αθανασιάδης): Γεωργίου,  Ζυγούρης 8, Αθανασιάδης 8, Λάμπρου 14,  Ματσουκας 4, Νιάρος 6, Παπαχρήστου,  Πετρόπουλος 14, Χατζηγιαννίδης 7.

Τι μας άρεσε: Το συγκλονιστικό φινάλε στα τελευταία λεπτά!