01/07/2024
Beeranhas 17 18 10 19 - 64 -
Kourkoutes All-Star 15 10 8 22 - 55 -

Ψύχραιμοι στο τέλος οι Beeranhas!

Βράδυ Δευτέρας στο κλειστό Μαζαράκη οι Beeranhas υποδέχθηκαν τους Kourkoutes All-Star, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 64-55.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με όρεξη στο παρκέ για γρήγορο και ωραίο μπάσκετ. Για τους γηπεδούχους ο Κύρκος βρήκε λύσεις κοντά στο καλάθι σημειώνοντας 6 πόντους και μαζί με τον Σταμάτη ο οποίος με τρία τρίποντα σημείωσε 9 πόντους οι Beeranhas τελείωσαν προηγούμενοι την πρώτη περίοδο με 17-15.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να βγάζουν ενέργεια και να βρίσκουν σκορ από τον Μανωλίτση, ο οποίος μαζί με τον Νίνο συνεργάστηκαν εξαιρετικά και κράτησαν κοντά στο σκορ τους Kourkoutes. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τους 4 πόντους του Μπαλατσούκα και ακόμη ένα τρίποντο του Σταμάτη και το ημίχρονο τελείωσε στο 35-25.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα άστοχες. Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να επιστρέψουν και πάλι και το παιχνίδι με τις ενέργειες του Μανωλίτση και του Νίνου, όμως οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά πάνω από τους δέκα.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ανέλαβε δράση ο Βασιλόπουλος για τους φιλοξενούμενους και με δύο μεγάλα τρίποντα έριξε την διαφορά σε μονοψήφιο, για να ακολουθήσουν οι 3 βολές του Σαρακινού και οι ερυθρόλευκοι να ξαναμπούν στην διεκδίκηση του αγώνα. Οι Beeranhas έμειναν ψύχραιμοι στο τέλος και εκμεταλλευόμενοι το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισαν ξαναπήραν το μομέντουμ και έφυγαν με την νίκη από το Μαζαράκη επικρατώντας με 64-55.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μπαλατσούκας με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μανωλίτσης με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Beeranhas (Χαϊδακης): Αναγνωστόπουλος 6, Κύρκος 8, Μιχαηλίδης 10, Μπαλατσούκας 13, Σταμάτης 12, Σωτηριάδης 6, Χαϊδακης 9

Kourkoutes All-Star (Πηξομάτης): Βασιλόπουλος 6, Γαλαριώτης 2, Μίχος 9, Μανωλίτσης 14, Νίνος 16, Πηξομάτης, Σαρακινός 6, Σταθάτος 2

Τι μας άρεσε: Οι ωραίες ενέργειες των δύο ομάδων!