03/10/2024
Beerokoillers 15 9 25 11 - 60 -
Circle BC 17 19 13 15 - 64 -

Στο τέλος κερδίζει η Circle!

Οι Beerokoillers υποδέχτηκαν τη Circle στην Basketaki Arena στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστική της Development League. Σε ένα παιχνίδι που τα τρίποντα έπεφταν βροχή η Circle κατάφερε στο τέλος να επικρατήσει με σκορ 60-64.

Μετά το πρώτο τζάμπολ του αγώνα η εικόνα ήταν μοιρασμένη. Η Circle μπήκε δυνατά, δείχνοντας πως θα παρακολουθήσουμε ένα φανταστικό παιχνίδι. Ο Χατζηγιαννίδης πέτυχε 8 πόντους, ο Παπαχρήστου 3 και ο Καλούδης 4, δίνοντας έτσι λύσεις στην επίθεση. Από την άλλη πλευρά οι Beerokoillers πάρα το μικρότερο ροστερ που διέθεταν έπαιξαν αντάξια των προσδοκιών και με τον Ελευθεριάδη σε one man show παρέμειναν κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευτήκαν την αστοχία αλλά και την κούραση των αντιπάλων και πέρασαν κατά πολύ μπροστά στο σκορ. Καλούδης, Ζαφειρόπουλος και Χατζηγιαννίδης βοήθησαν στην επίθεση και πήγαν πριντην ανάπαυλα στο +12. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και έμεινα πίσω στο σκορ.

Μετά την ανάπαυλα οι Άσπροι πραγματοποίησαν μια απίθανη επιστροφή στο παιχνίδι. Ο Ελευθεριάδης το πήρε πάνω, καθώς έκανε τρομερά πράγματα πίσω από την γραμμή των 6,75. Εξίσου σημαντικοί ήταν και οι Καλαμάρας και Νεοφύτου. Οι Μωβ τα βρήκαν σκούρα, αλλά κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι ισορροπία πριν την λήξη της περιόδου, με τους Ζαφειρόπουλο, Σαμαρτζή και Χατζηγιαννόπουλο.

Στην τελευταίο περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν χεράκι, χεράκι μέχρι τα τελευταία 2 λεπτά. Οι Μωβ με τον εκρηκτικό Λεμπέση αλλά και τους Χατζηγιαννίδη και Καλούδη, απέδρασαν από τη Basketaki Arena, επιστρέφοντας ξανά στις νίκες. Οι Beerokoillers το πάλεψαν μέχρι τέλους αλλά ξέμειναν από δυνάμεις και από ιδέες στην επίθεση. Οι αντίπαλοι έκλεισαν ξανά τον Ελευθεριάδη, χωρίς να τον αφήσουν να πάρει πολλά ελεύθερα σουτ. Οι Μωβ με το τελευταίο καλάθι του Ματσούκα έριξαν και τους τίτλους τέλους για την νίκη τους.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Ιωάννης Χατζηγιαννίδης με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ (double-double),ενώ από τους Beerokoillers ξεχώρισε ο Μάρκος Ελευθεριάδης με 27 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Beerokoillers (Ασημίνας): Βενιέρης 2, Ασημίνας 9, Ελευθεριάδης 27, Καλαμάρας 11, Κατσίκης, Μανδηλαράς , Νεοφύτου 11.

Circle (Καρκαλέτσης): Ζαφειρόπουλος 9, Ζυγούρης, Καλούδης 9, Λεμπέσης 15, Ματσουκας 6, Παπαγεωργίου 3, Παπαχρήστου 3, Σαμαρτζής 5, Τουμπανάκης 2, Χατζηγιαννίδης 11, Χατζηγιαννόπουλος 4.

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του παιχνιδιού από την Circle στο τελευταίο δεκάλεπτο!