26/09/2024
Circle BC 10 15 18 11 - 54 -
Elapuse BC 14 17 16 22 - 69 -

Νίκη στο τέλος για την Elapuse!

Βράδυ Πέμπτης στο Basketaki Arena η Circle υποδέχτηκε την Elapuse για την δεύτερη αγωνιστική του Basketaki Cup, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν ρυθμούς στο τελευταίο δεκάλεπτο και να επικρατούν με 54-69.

Οι Elapuse ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και βρήκαν σκορ με τα δύο τρίποντα του Δεσύπρη από τη γωνία, για να ακολουθήσουν οι 6 πόντοι του Δαφαλιά. Οι μωβ απάντησαν τις διεισδύσεις τους Λεμπέση και τους 4 πόντους του Ματσούκα, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 10-14.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να ανεβάζουν ρυθμό και να βρίσκουν ωραία καλάθια μέσα από συνεργασίες. Για τους γηπεδούχους ο Χατζηγιαννόπουλος με τρίποντακι έδωσε ψυχολογία, για να ακολουθήσουν οι 5 πόντοι του Ματσούκα. Για τους φιλοξενούμενους ο Ζορμπάς με δύο τρίποντα έκανε το 25-31 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Circle μπήκε δυνατά στο παρκέ, με τον εξαιρετικό Λεμπέση να δίνει επιπλέον λύσεις και από μακριά βάζοντας μπροστά τους μωβ. Οι Elapuse είχαν απάντηση με τον εξαιρετικό Δαφαλιά και έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με δύο πόντους διαφορά.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έδειξαν κουρασμένοι, με τους Elapuse να το εκμεταλλεύονται και παίρνουν μια καλή διαφορά με μπροστάρηδες Δεσύπρη και Ζορμπά. Οι μωβ δεν είχαν ανάσες για επιστροφή και γνώρισαν την ήττα με 54-69 από τους έμπειρους Elapuse, οι οποίοι πέτυχαν την πρώτη τους νίκη την φετινή σεζόν!

NovibetMVP αναδείχθηκε ο Δαφαλιάς με 25 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ματσούκας με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Circle BC (Λεμπέσης): Ζαφειρόπουλος 8, Κοτσάμπασης 3, Λεμπέσης 21, Ματσούκας 14, Παπαγεωργίου, Παπαχρήστου 4, Χατζηγιαννόπουλος 4,

Elapuse BC (Αναγνώστου): Αναγνώστου, Δαφαλιάς 25, Δεσύπρης 15, Δημητριάδης 4, Δρίτσας 9, Ζορμπάς 12, Κουτσούκος 4

Τι μας άρεσε: Το θέαμα που πρόσφεραν οι δύο ομάδες!