27/09/2024
La Bola De Papel 11 11 14 17 - 53 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 7 4 13 19 - 44 -

Έδειξε χαρακτήρα στο τέλος η La Bola De Papel!

Παρασκευή βράδυ στο Μαζαράκη η La Bola De Papel έκανε την πρώτη της νίκη στο θεσμό του κυπέλλου, αφού είχε την ψυχραιμία να διατηρήσει την διαφορά που είχε χτίσει.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ. Ο Τσουκάλης άνοιξε το σκορ με εύστοχο τρίποντο και μετά πήραν την σκυτάλη οι Μούρτος και Καραϊσκάκης φέρνοντας τις λύσεις στην επίθεση. Οι Brooklyn Bets βρήκαν ρυθμό και παρέμειναν κοντά στο σκορ, με τους Κουφόπουλο, Μπαμπάτσικο και Μπέτση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με φόρα. Κατάφεραν σε αυτή την περίοδο να χτίσουν μια διαφορά ασφαλείας, έχοντας έτσι τον πρώτο λόγο για την νίκη. Πρωταγωνιστές των επιθέσεων ήταν οι Τσουκάλης, Μούρτος και Κιφοκέρης. Από την αντίπερα όχθη οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και πήγαν στα αποδυτήρια στο -11 (22-11)

Στο τρίτο δεκάλεπτο η La Bola συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό περίπου μέχρι τα μισά. Μέχρι εκείνη την ώρα κατάφεραν και έφεραν το παιχνίδι στο +30. Στην επίθεση εκμεταλλευτήκαν τους ανοιχτούς χώρους που δημιουργήθηκαν και οι Καραϊσκάκης και Τσουκάλης σκόραραν με ευκολία. Στα τελευταία δύο λεπτά το μομέντουμ πέρασε στα χέρια των Bets που με τρία εύστοχα τρίποντα των Αγγελόπουλο, Καρατσαρέα και Παρπέρη, αλλά και με τον Μπέτση από το ζωγραφιστό έφεραν το παιχνίδι στο -11.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Bets άρχισαν και έβρισκαν ξανά τα πατήματά του φέρνοντας την διαφορά μέχρι το -6. Κουφόπουλος, Αγγελόπουλος και Παρπέρης βοήθησαν επιθετικά για τους Άσπρους. Όμως οι Ροσονέροι είχαν την συγκέντρωσή και αύξησαν ξανά την διαφορά στο +14 και το διατήρησαν μέχρι τέλους. Καραϊσκάκης, Τσουκάλης και Μούρτος ήταν αυτοί που βοήθησαν τους γηπεδούχους να ξαναβρούν αυτό που έχασαν στην τρίτη περίοδο. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 53-44.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Ευάγγελος Καραϊσκάκης με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Παρπέρης με 9 πόντους και 4 ριμπάουντ.

La Bola de Papel (Τζαναβάρας): Γκιουλμπαξιώτης 2, Καπετανάκης,  Καραϊσκάκης 18, Κιφοκέρης 7, Μαρινάκης, Μούρτος 4, Σκληρός 1, Τζαναβάρας 2, Τσουκάλης Μ. 17, Τσουκάλης Π., Χαμηλός 2

Brooklyn Bets (Μουχίμογλου): Αγγελόπουλος 8, Καρατσαρέας 3, Κουφόπουλος 8, Μουχίμογλου 3,  Μπαμπάτσικος 2, Μπέτσης 9, Παρπέρης 9, Ρούσσος 2, Δαραμούσκας

Τι μας άρεσε: Η απόλυτη συγκέντρωση της La Bola De Papel στο τελευταίο δεκάλεπτο!