21/12/2021
Πήγασος 4 10 15 7 - 36 -
L' Ovelha Negra 5 7 8 21 - 41 -

Τεράστια ανατροπή για την L'Ovelha Negra!

Το βραδάκι της Δευτέρας στο Μπασκετάκι Αρένα, η L”Ovelha Negra , με κρεσέντο τριών πόντων στην τέταρτη περίοδο, επέστρεψε από το – 13 και πήρε μία πολύτιμη νίκη στη μάχη της σωτηρίας με 36 – 41 απέναντι στον Πήγασο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους, ήταν πολύ άστοχες με το επιμέρους σκορ να είναι πολύ χαμηλό(4-5). Η L´Ovelha προηγήθηκε με δίποντο του Γερασιμόπουλου και τρίποντο του Σπάθη, για να μειώσει ο Πήγασος με Μαργιτούδη και Νικά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πήγασος ήταν ελαφρώς καλύτερος και με την ενέργεια του Πάντα και τους 6 πόντους του Μαργιτούδη , πήγε στο ημίχρονο με το υπέρ του 14 – 12. Για τους φιλοξενούμενους , 4 έβαλε ο Σπάθης και ένα δίποντο ο Γρηγορόπουλος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πήγασος ήλεγχε απόλυτα το ματς , με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Πάντα και Μαργιτούδη που έβαλαν από 6 πόντους έκαστος. Για την L”Ovelha που αντιμετώπιζε μεγάλα προβλήματα στην επίθεση, ξεχώρισε ο Κλεφτογιάννης με 6 πόντους με το σκορ να γίνετε 29-20.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με Μαργιτούδη και Μαρκάκο να γράφουν το 33 – 20 δίνοντας μεγάλο αβάντζο στον Πήγασο.Στην συνέχεια η εικόνα του ματς άλλαξε εντελώς. Ο Σπάθης πήρε το όπλο του με τρία τρίποντα και 11 πόντους συνολικά και με βοήθεια από Τζουβελέκη,Κλεφτογιάννη, έβαλαν την L”Ovelha, μπροστά με 33 – 35. Ο Πάντας με τρίποντο έδωσε ξανά προβάδισμα στον Πήγασο με 36 – 35 , αλλά το ποτάμι δεν γυρνούσε πίσω. Ο Αλέξανδρος Καλούδης με δύο μεγάλα τρίποντα στο τελευταίο δίλεπτο , έδωσε την τεράστια νίκη στην L”Ovelha Negra με 36 – 41.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Τζουβελέκης με 2 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αθανάσιος Πάντας με 10 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο Πήγασος είχε 13 / 49 δίποντα, 1 / 11 τρίποντα, 7 / 20 βολές, κατέβασε 51 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη. Η L”Ovelha είχε 10 / 47 δίποντα, 6 / 20 τρίποντα, 3 / 4 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Πήγασος(Ρόκκας): Πάντας 10(18ρ.), Μαργιτούδης 14(7ρ.), Μαρκάκος 4(11ρ.), Ρόκκας 2, Νικάς 6(10ρ.).

L”Ovelha Negra(Γρηγορόπουλος): Ν. Καλούδης, Α.Καλούδης 6(8ρ.), Τζουβελέκης 2(11ρ.), Κλεφτογιάννης 8(9ρ.), Σπάθης 18, Γερασιμόπουλος 3, Λυμέρης, Γρηγορόπουλος 4.

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια του Πάντα για τον Πήγασο και η πίστη της L”Ovelha για ανατροπή ακόμα και στο – 13.