21/11/2023
Μινάρ Ηστ 21 10 15 13 - 59 -
BEERWAUKEE BUCKS 11 21 13 16 - 61 -

Τεράστια ανατροπή για τους Beerwaukee Bucks, που σόκαραν τους Μίναρ Ηστ

Μίναρ Ηστ και Beerwaukee Bucks αναμετρήθηκαν για την 3η αγωνιστική της Development League, σε ένα παιχνίδι που περιμέναμε με μεγάλη ανυπομονησία. Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με απουσίες, γεγονός που εν τέλει τους κόστισε καθώς σε συνδυασμό με τον τραυματισμό του Γιαννακόπουλου έδωσαν την ευκαιρία στους αντιπάλους τους να επιστρέψουν στο ματς. Στο δεύτερο μέρος με ένα τρομερό comeback, οι bucks κατάφεραν να φύγουν από το Promitheas Park με το ροζ φύλλο.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα, οι Μίναρ Ηστ έδειξαν αρκετό πάθος και διάθεση να επιβάλουν το δικό τους ρυθμό. Έχοντας Λιόλιο και Γιαννακόπουλο σε καλό βράδυ, φαινόταν πως η διαφορά θα εκτοξευόταν από νωρίς. Οι Bucks έδειχναν να μην έχουν ουδεμία απάντηση στις επελάσεις των αντιπάλων γκαρντ, γεγονός που έφερε τη διαφορά στους 12 (36-24) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Όλα πήγαιναν εξαιρετικά για την ομάδα του Αντώνη Παναγοπούλου, όμως μια μεγάλη αναποδιά θα ερχόταν να αλλάξει τα δεδομένα του αγώνα. Αυτή δεν είναι άλλη από τον τραυματισμό του Γιαννακόπουλου, ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο είχε σημειώσει 20 πόντους.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η ψυχολογία φαίνεται πως είχε αντιστραφεί. Οι Bucks έδειχναν πιο σίγουροι στις κινήσεις τους, ενώ οι Μιναρ Ηστ δυσκολεύονταν ιδιαίτερα σε άμυνα και επίθεση. Με το Γκαβρανιτς να σκοράρει στην εκπνοή της 3ης περιόδου, η διαφορά θα μειωνόταν στον 1 πόντο και πλέον όλα ήταν ανοιχτά και το momentum έδειχνε ξεκάθαρα bucks. Στο 4ο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες γνώριζαν πολύ καλά πως έπρεπε να δώσουν ότι έχουν για να φύγουν νικητές. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς και η αγωνία είχε φτάσει στα ύψη. Λίγα λεπτά πριν τη λήξη, ένα τεράστιο σουτ του Μπούμπαλη με παίκτη κρεμασμένο πάνω του θα έστελνε τη διαφορά στο +4 για τους φιλοξενούμενους (56-60). Οι Μιναρ Ηστ απάντησαν, όμως στην τελευταία επίθεση με το σκορ στο 59-60 και τη μπάλα δική τους, αστόχησαν σε σουτ 3ων πόντων και έτσι οι Beerwaukee Bucks έφυγαν χαρούμενοι από το γήπεδο με το τελικό 59-61.