01/03/2024
Τα Βουνά 18 6 13 13 - 50 -
EAGLES 11 15 8 22 - 56 -

Τεράστια ανατροπή με φοβερό Παπαγιαννόπουλο για τους Eagles

Τη μεγαλύτερη νίκη τους ως τώρα στη σεζόν πέτυχαν οι Eagles, οι οποίοι μετά από ένα εντυπωσιακό Β' ημίχρονο κέρδισαν τα Βουνά (50-56) και έδειξαν πως έχουν όλα τα φόντα να μπουν στα Play Offs, παρά το κακό τους ξεκίνημα. Ο παίκτης που άλλαξε τη ροή του ματς ήταν ο Παπαγιαννόπουλος, ο οποίος ήρθε... στο ημίχρονο και γύρισε το ματς. Από την άλλη, τα Βουνά πλήρωσαν τις ελλείψεις του, αφού παρατάχθηκαν χωρίς ορισμένους πολύ σημαντικούς παίκτες (Τσούνας, Λιόλιος, Δενδής) και δεν είχαν βάθος στον πάγκο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τα Βουνά, που με πρωταγωνιστές τους Βαφειάδη και Μαντά, έκαναν το... τέλειο Α' ημίχρονο και έδειξαν να ελέγχουν την αναμέτρηση. Οι Eagles δεν έδειξαν να ανταπεξέρχονται στην ποιότητα των αντιπάλων και το 31-19 (σκορ ημιχρόνου) ήταν αντικατοπτριστικό του τι είδαμε στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι άλλαξε μορφή, με την έλευση του Παπαγιαννόπουλου να αλλάζει τα πάντα. Ο νεαρός forward προσέδωσε ποιότητα και μέγεθος κοντά στο καλάθι για την ομάδα του, την ώρα που τα Βουνά κουράστηκαν, με τον Μαντά να προσπαθεί μόνος του και τους υπόλοιπους να μην ακολουθούν. Στο φινάλε της Γ' περιόδου, το -12 είχε μετατραπεί σε -3 για τους Αετούς (37-34), ενώ στη Δ' περίοδο η ανατροπή ολοκληρώθηκε (50-56) και έτσι οι Eagles πανηγύρισαν μια τεράστια νίκη.