16/10/2021
Above The Rim 8 11 9 11 - 39 -
Lockers 23 16 18 15 - 72 -

Τεράστια νίκη για τους Lockers!!

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε από την πρώτη κιόλας περίοδο, οι Lockers επικράτησαν των Above The Rim με 72-39.

Οι Lockers ήταν εκείνοι που ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και χάρη στην ευστοχία τους στην επίθεση αλλά και την πολύ καλή τους άμυνα βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 8-23.

Ίδιο έργο και στο 2ο δεκάλεπτο όπου με καλάθια του Μηνασίδη (6 π) και του Κατσουπάκη (4 π) διεύρυναν το προβάδισμα τους στους 20 πόντους ώστε να διαμορφωθεί το αποτέλεσμα ημιχρόνου στο 19-39.

Στην αρχή της 3ης περιόδου ήρθε η αντίδραση των Above όπου με ένα 7-0 σερί με 5 πόντους του Ζανδέ και ένα καλάθι του Ανδρεάδη έδειξαν να αφυπνίζονται και να ετοιμάζουν την τελική τους αντεπίθεση, η οποία έμεινε μισή καθώς οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν ξανά τον ρυθμό τους μην αφήνοντας τους αντιπάλους τους να πιστέψουν στην ανατροπή καθώς το 28-57 ήταν καταδικαστικό.

Στην τελευταία και διαδικαστική περίοδο οι ομάδες μοίρασαν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και ευχαριστήθηκαν τον αγώνα για να φτάσουμε στο τελικό 39-72 όπου έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στους Lockers.

Πολύ καλοί για την ομάδα των ηττημένων Above The Rim ήταν οι Χατζηεμμανουήλ και Ζανδές με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Ενώ για την ομάδα των νικητών Lockers σημαντική βοήθεια σημειώνοντας και οι δυο double-double έδωσαν οι Μηνασίδης (15π, 14ρ) και Γιώγιος (14π, 13ρ),αλλά πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Ιωάννης Κατσουπάκης σκοράροντας 24 πόντους, μαζεύοντας 9 ριμπάουντ και έχοντας επιπλέον 4 ασσίστ και 4 κλεψίματα.

ABOVE THE RIM: Ζανδές 12(1), Χατζηεμμανουήλ 15(1), Κουτσιβίτης, Αναστασιάδης, Κατάκης 6, Αλευράς, Ανδρεάδης 2, Παπαευθυμίου, Παγώνης, Πάπιας 2, Κοντογιώργης 2

LOCKERS: Κουτσουπάκης 24(2), Σιώπης 9, Νταμπούδης 4, Μηνασίδης 15, Γιώγιος 14, Κεχαγιάς 6