18/02/2023
Magoofyδες 7 14 4 18 - 43 -
Hellas Paper Bears 23 28 20 27 - 98 -

Τεράστια νίκη για τους Hellas Paper Bears!

Το δεκάλεπτο ξεκίνησε εντελώς εμφατικά για τους Hellas Paper Bears οι οποίοι κατάφεραν με τα γρήγορα καλάθια τους και τα πολλά εύστοχα σουτ να πετύχουν 23ολόκληρους πόντους. Από την άλλη οι Magoofyδες μουδιασμένοι ακόμα από το κακό ξεκίνημά τους μπόρεσαν να πετύχουν μόλις 7 πόντους αφήνοντας την διαφορά σε ένα υψηλό επίπεδο.

Η δεύτερη περίοδος θα είναι και αυτή εξίσου εμφατική με την πρώτη για τους Paper Bears οι οποίοι με τον Μπέλλη να πετυχαίνει το ένα καλάθι πίσω από το άλλο αλλά και να κυριαρχεί στο καλάθι και τον Φαρμάκη να βάζει μεγάλα καλάθια. Η διαφορά ανέβηκε δραματικά υπέρ των Bears κάτι που οι Magoofyδες δεν είχαν βρει τον τρόπο να το σταματήσουν καθώς για ακόμα μια φορά δεν μπόρεσαν να πετύχουν πολλούς πόντους με τον Θαλασσινό να πρωταγωνιστεί.

Η συνέχεια ήταν και αυτή η οποία ουσιαστικά έδωσε την νίκη στους Bears καθώς οι Maggofyδες όχι μόνο δεν μπορούσαν να σπάσουν την άμυνα των αντιπάλων , δεν μπορούσαν να κρατήσουν και την διαφορά και σε ένα χαμηλό επίπεδο χάρης την πολύ κακή τους άμυνα. Οι Bears με Φαρμάκη και Παλιόγιαννη κατάφεραν ουσιαστικά να κλειδώσουν την νίκη.

Η τελευταία περίόδος βρήκε τους Magoofyδες να προσπαθούν πραγματικά για το κάτι παραπάνω στο παιχνίδι με την επίθεση τους να είναι στην καλύτερη φάση που έχει υπάρξει , όμως η ζημιά έχει ήδη γίνει και έτσι η νίκη πήγε στους Hellas Paper Bears με τελικό σκορ 43-98.

MVP του αγώνα είναι για ακόμα μια φορά ο Ηλίας Μπέλλης ο οποίος έβαλε 34 πόντους και πήρε 5 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Magoofyδες άξιος αναφοράς είναι ο Κωνσταντίνος Θαλασσινός ο οποίος πέτυχε double double έχοντας 21 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Magoofyδες: Σγούρος 8 (2) , Δεδόπουλος , Ανφιμιάδης 8 , Θαλασσινός 21 (3) , Χατζηαποστόλου , Χατζηαποστόλου 3 (1) , Τσομπανάκης 3

Hellas Paper Bears: Φαρμάκης 14 , Πολυχρονιάδης Χ. 3 (1) , Πολυχρονιάδης Ι. 7 , Πολυχρονιάδης Θ. 5 (1) , Παλιογιαννης 12 , Νικηφόρος 8 , Μπέλλης 34 (2) , Κουνατίδης , Φαρμάκης 15 (3) , Ρίζος