16/04/2022
Λιμνάνθρωποι BC 11 13 24 11 - 59 -
Puebla BC 27 15 16 18 - 76 -

Τεράστια νίκη και πρόκριση για τους Puebla!

Οι Puebla κατάφεραν με μια σπουδαία εμφάνιση να λυγίσουν τους Λιμνανθρώπους και να πάρουν την πρόκριση για την ημιτελική φάση με σκορ 59-76.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τους Puebla καθώς από πολύ νωρίς κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά 19 πόντων , όμως οι Λιμνάνθρωποι το μονό που θα καταφέρουν είναι να μειώσουν ελάχιστα την διαφορά καθώς με ένα τρίποντο του Χοπτερίδη το πρώτο δεκάλεπτο θα λήξει 11-27. Οι Puebla συνέχισαν την πολύ καλή τους εμφάνιση και στο δεύτερο δεκάλεπτο , καθώς ο Σουρμελίδης Γιώργος με ένα ωραίο τρίποντο θα φτάσει την διαφορά στους 20 πόντους , όμως ένα τρίποντο του Αμπατζή στο τέλος της περιόδου θα φέρει την διαφορά και πάλι στους 18 με το σκορ ημιχρόνου να είναι το 24-42. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και αυτό στο οποίο οι Λιμνάνθρωποι βρήκαν τις δυνάμεις αλλά και τις λύσεις να τρέξουν ένα μεγάλο σερί πόντων και με δύο εύστοχες βολές του Τσιγαρίδα η διαφορά έπεσε στους 8 πόντους όμως ένα καλάθι του Σουρμελίδη Δημήτρη θα φέρει την διαφορά πάλι σε διψήφιο αριθμό με το σκορ στο τέλος να είναι 48-58. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι Λιμνάνθρωποι έδωσαν μια σκληρή μάχη και με τα όμορφα καλάθια του Στράντζαλη η διαφορά κατέβηκε στους 7 όμως ένα φοβερό αριστερό lay up του Γκιουλέκα θα αναγκάσει τους Λιμνανθρώπους να πάρουν time out 5 λεπτά πριν από την λήξη. Όμως παρά τις προσπάθειες των Λιμνανθρώπων να ανακάμψουν οι εμπειρία και οι σωστές επιλογές μίλησαν και έτσι οι Puebla πετυχαίνουν μια φοβερή νίκη με σκορ 59-76.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Σουρμελίδης Γιώργος με 22 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Λιμνανθρώπων άξιος αναφοράς είναι ο Αγατσιώτης Αντώνης ο οποίος έκανε double double με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Λιμνάνθρωποι: Δημητριάδης 2 , Πρεβενάς , Στράντζαλης 15 (1) , Αμπατζής 3 (1) , Χοπτερίδης 5 (1) , Πετάβρατζης , Αικατερίνης 9 (1) , Ποζίνης , Αγατσιώτης 13 , Τσιγαρίδας 12

Puebla: Σουρμελίδης Δ. 13 (3) , Σουρμελίδης 22 (2) , Γιαννακούλας , Αλεξανδρίδης , Λεκομπλές 4 , Γκιουλέκας 14 , Καζαντζίδης 10 (2) , Λαπαρίδης , Χασεκίδης 11 (1) , Τσιάκαλης 2