15/04/2024
Peteenagers BC 17 27 22 23 - 89 -
Itah Jazz 27 10 20 14 - 71 -

Τεράστια νίκη για τους αναγεννημένους Peteenagers

Πραγματοποιώντας την κορυφαία φετινή τους εμφάνιση στη Master League του Βasketaki Patras, oι Peteenagers κέρδισαν τους Itah Jazz (84-71) και έκαναν ένα πολύ σημαντικό βήμα για τα Play Offs. Η ομάδα του Μέμου Λέζου έπιασε πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης και με επιθετική υπεροπλία, μας θύμισε σε μεγάλο βαθμό την ομάδα που θαυμάσαμε πέρυσι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς και για τις δύο ομάδες, οι οποίες σούταραν με εξωπραγματικά ποσοστά ευστοχίας, με τους Jazz να κλείνουν προηγούμενοι την Α' περίοδο στο +10 (17-27), με τον Λευτέρη Σαρρή σε εκπληκτική κατάσταση. Στην Β' περίοδο, οι πετεινοί βελτιώθηκαν και με κορυφαίο τον Ζαβέρδα, άρχισαν να βρίσκουν λύσεις και μείωσαν την διαφορά πριν το ημίχρονο (37-44).

Στην επανάληψη, οι τυπικά γηπεδούχοι έδειξαν να έχουν περισσότερες λύσεις, έπαιξαν σπουδαία άμυνα και ταυτόχρονα έβαλαν μεγάλα σουτ, με τους Πετρόπουλο και Ζαβέρδα να είναι οι πρωταγωνιστές. Έτσι, με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 47-27, διέλυσαν τους Jazz και έφτασαν σε μια πολύ σημαντική νίκη, που ήταν και η δεύτερη κολλητή.