29/03/2022
Mad Frogs 14 14 9 15 - 52 -
Aladalon 13 10 16 20 - 59 -

Τεράστια νίκη οι Aladalon!

Τη Δευτέρα το βράδυ 28 Μαρτίου στο Μενίδι, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, οι Aladalon πέτυχαν τεράστια νίκη και πήραν προβάδισμα για την κατάληψη της τέταρτης θέσης, με τους Mad Frogs πλέον να μπλέκουν στην υπόθεση για την απευθείας άνοδο.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση να τρέξουν στον αγωνιστικό χώρο, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο και τους Frogs να έχουν ελαφρύ προβάδισμα 14 – 13. Διονυσόπουλος και Τσάμπος ξεχώρισαν για τους Πράσινους με 4 πόντους, ενώ για τους Aladalon, από 4 πόντους έβαλαν Βαγγέλης και Μιχαηλίδης.

Πόντο πόντο κυλούσε η δεύτερη περίοδος, με τις άμυνες να είναι πρωταγωνίστριες και τους γηπεδούχους να παίρνουν στο τέλος προβάδισμα με 28 – 23. Ο Μιχαηλίδης ήταν το πρώτο βιολί για τους Κόκκινους με 6 πόντους, ενώ τους γηπεδούχους οδηγούσαν στην επίθεση, Brkic με 4 και Στεργίου με τρίποντο.

Οι Aladalon πατούσαν καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο και πήρα τα ηνία του αγώνα και το προβάδισμα με 37 – 39. Ο Μιχαηλίδης οδηγούσε την επίθεση για τους προπορευόμενους με 8 πόντους με τους Σουβλέρη , Αθανασάκο και Βαγγέλη να δίνουν πολύτιμες βοήθειες, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Καρατζούνης με 4 πόντους και ένα καλάθι έβαλε ο Brkic.

Μέχρι τα μέσα της τέταρτης περιόδου, οι Κόκκινοι προσπαθούσαν να κρατήσουν το προβάδισμα με τον Βαγγέλη να βάζει 5 πόντους και τον Σουβλέρη να ακολουθεί με 3, αλλά οι Frogs, με τους Διονυσόπουλο με 5 και Τσάμπο με 4 πόντους αντίστοιχα να ηγούνται στην επίθεση, ήταν μπροστά με 52 – 49. Το τελευταίο τετράλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην παρέα του Αθανασάκου, που με μπροστάρη τον Σουβλέρη με δύο τεράστια τρίποντα και τον Μιχαηλίδη να προσθέτει 3 πόντους, πήραν την πολύ μεγάλη νίκη με 52 – 59.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Χρήστος Μιχαηλίδης με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ,5 ασίστ και 8 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αναστάσιος Καρατζούνης με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Frogs είχαν 14 / 38 δίποντα, 2 / 12 τρίποντα, 18 / 33 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη. Οι Aladalon είχαν 18 / 40 δίποντα, 3 / 16 τρίποντα, 14 / 29 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Mad Frogs(Αδαμόπουλος ):Brkic 8(6ρ.), Διονυσόπουλος 7( 5 ασίστ):, Καρατζούνης 14(6ρ.), Κωστόπουλος 3(6ρ.), Σαΐνης 1, Στεργίου 4, Τσάμπος 10(7ρ.), Χόντας 5(12ρ.).

Aladalon (Αθανασάκος): Αθανασάκος 2, Βαγγέλης 13, Κτενίδης, Μένεγας 2(7ρ.), Μελανοφρύδης 6(7ρ.), Μιχαηλίδης 22(9ρ, 8 κλ.), Σουβλέρης 14.

Τι μας άρεσε : Το ενδιαφέρον που είχε η αναμέτρηση μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.