24/06/2021
Destroyed Pistons 10 19 9 26 - 64 -
Χάνειball 17 19 7 20 - 63 -

Τεράστια νίκη στο φινάλε για τους Pistons!

Στο κλειστό των Μελισσίων για τη πρεμιέρα της Summer Development League οι Destroyed Pistons ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα , καθώς επιβλήθηκαν των Xάνειball  με 64-63 .

Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπυ καθ’όλη τη διάρκεια του με δυνατές άμυνες , σκληρές μονομαχίες  ,συνέχεις εναλλαγές στο προβάδισμα και ατέλειωτο σασπένς , καθώς το τελικό αποτέλεσμα κρίθηκε κυριολεκτικά στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, καθώς βρέθηκαν να προηγούνται , 0-7, με το τέλος της περιόδου να τους βρίσκει μπροστά με σκορ 10-17 . Στο συγκεκριμένο διάστημα ο Κωνσταντίνος Χριστόπουλος πραγματοποίησε πράγματα και θαύματα και στις δύο πλευρές του παρκέ, καθώς έβγαλε άμυνες , οργάνωσε με μαεστρικό τρόπο την ομάδα του ενώ πέτυχε και 9 πόντους . Από την πλευρά των γηπεδούχων ο τρομερός και φοβερός Μανώλης Σπανόπουλος είχε 7 .

Το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού αποτέλεσε προάγγελο για το τι θα παρακολουθούσαμε όσοι βρισκόμασταν στο κλειστό των Μελισσίων , καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι ,χέρι χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει από την άλλη σε κανένα σημείο της αναμέτρησης .Ενδεικτικό των όσον γράφουμε είναι το γεγονός ότι το επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου ήταν 19-19 με το τέλος της να βρίσκει τον Χριστόπουλο και την παρέα του μπροστά με 29-36 .Ο Νίκος Καρατσίκος τελείωσε το δεκάλεπτο με 9 πόντους ενώ από τους Χάνειball οι Καραμπάς και Γεωργίου είχαν από 6 πόντουςο καθένας .

Στο τρίτο δεκάλεπτο βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές με τους ΧάνειBall να αυξάνουν τη διαφορά στους 10, 32-42, και τους γηπεδούχους  με ένα επιμέρους 6-0 να μειώνουν σε 38-42 , όπου ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Μανώλης Σπανόπουλος πέτυχε 6 πόντους ενώ από την πλευρά των φιλοξενούμενων ο Κωνσταντίνος Χριστόπουλος του Σεραφείμ είχε 3 .

Στη τελευταία περίοδο αυτό που παρακολουθήσαμε θύμιζε εν πολλοίς έναν αγώνα πυγμαχίας με εκατέρωθεν χτυπήματα . Οι Χάνειball προηγήθηκαν με 2 πόντους διαφορά ,58-60, στο 38 της αναμέτρησης  με τους γηπεδούχους να απαντούν  με ένα επιμέρους  5-0 και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ , 60-63 , ενώ ο Κωνσταντίνος Χριστόπουλος με τρίποντο 2,6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Και εκεί που όλοι πιστέψαμε ότι το παιχνίδι θα οδηγηθεί στη παράταση , ο Σπανόπουλος κέρδισε φάουλ και με μια εύστοχη βολή χάρισε μια τεράστια και συνάμα παλικαρίσια νίκη στην ομάδα του με  σκορ 64-63 .

Hall of brands mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Mανώλης Σπανόπουλος με21  πόντους ,4 ριμπάουντ ,  2 ασιστ  και ένα κλέψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Κωσταντίνος Χριστόπουλος είχε21 πόντους , 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα .

Οι νικητές είχαν συνολικά 15/35 δίποντα  8/26 τρίποντα , 10/18 βολές , 40 ριμπάουντ ,8 ασίστ , 6 κλεψίματα  και 26 λάθη . Οι φιλοξενούμενοι είχαν  19/47 δίποντα ,  6/26 τρίποντα ,  7/14 βολές , 40 ριμπάουντ ,  13 ασίστ , 12 κλεψίματα και 16  λάθη .

Destroyed Pistons:(Σπανόπουλος):Αντώνος 2 , Μάλφας 11 , Καρατσίκος 12 , Σαμσάκης 2 , Σπανόπουλος 21 , Καλιγέρης 16 .

Χάνειball (Γεωργίου):Μπελαφάντης 5 , Γεωργίου 14, Κωνσταντίνος Χριστόπουλος 21 , Κωνσταντίνος Χριστόπουλος Σεραφείμ 5 , Κουφίδης 2 , Δημήτρης Χριστόπουλος 4 , Καραμπάς 12 .

Τι μας άρεσε : Το παιχνίδι που μας παρουσίασαν  οι δυο ομάδες όσοναφορά την ένταση και το σασπένς που είχε  καθ’όλη τη διάρκεια του .