16/06/2022
Gangsters 2 18 23 12 - 55 -
Hood BC 18 14 15 15 - 62 -

Τερμάτισε δεύτερη η Hood!

Την δεύτερη θέση, στον δεύτερο όμιλο της Master League κατέκτησε η Hood, η οποία επικράτησε δύσκολα των Gangsters με 62-55 στο Basketaki Arena!

Καταιγιστική ήταν η Hood στο πρώτο δεκάλεπτο. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, αλλά και καλή επίθεση, προηγήθηκε με 16 πόντους διαφορά, 18-2 με το τέλος της περιόδου, με τους Ζέκο (6π), Κατσούρη (5π) και Πετράκο (5π) να σκοράρουν. Το μοναδικό καλάθι για τους Gangsters, σημείωσε ο Παλαιοδημόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Κεχρή προσπάθησε ν' αντιδράσει. Με μπροστάρη τον Τσάκωνα, που σημείωσε 8 πόντους, οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν στους 12 πόντους, 32-20 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για την ομάδα του Πατσάκα, από 4 έβαλαν οι Κατσούρης και Σιφναίος.

Η αντεπίθεση των Gangsters συνεχίστηκε αφού με άμυνα ζώνης μπέρδεψαν την Hood. Η ομάδα του Κεχρή, κατάφερε να μειώσει στους 4, 47-43 στο 30′ και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Τσάκωνας από την μία με 8 πόντους και Ζέκος από την άλλη με 10, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η εμπειρία της Hood μίλησε. Κατσούρης, Ζέκος και Πετράκος κυριάρχησαν στο παρκέ και οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήραν τελικά τη νίκη με 62-55 κατακτώντας την δεύτερη θέση στον όμιλο της. Για την φάση των «16», η Hood θ’ αντιμετωπίσει τους Jokers, ενώ οι Gangsters την Deportivo Faliro.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε Γιώργος Κατσούρης με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 τάπες. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Τσάκωνας με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 λάθη και 2 τάπες.

Συνολικά οι Gangsters είχαν 22/58 εντός πεδιάς, 2/15 τρίποντα και 9/14 βολές. Πήραν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 15 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη η Hood είχε 24/70 εντός πεδιάς, 8/33 τρίποντα τρίποντα και 6/13 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 8 λάθη και 8 τάπες.

Gangsters (Κεχρής): Λάιος Β 12, Λάιος Γ, Μακρής, Μαρκόπουλος 9, Παλαιοδημόπουλος 7, Σαΐτης 6, Τσάκωνας 15, Τσουπρής 6.

Hood (Πατσάκας): Ζέκος 22, Κατσούρης 15, Λαύκας 2, Λεωνάκης, Πρωτόγερος 4, Σιφναίος 4, Σολδάτος, Πετράκος 15.

Τι μας άρεσε: Το ανταγωνιστικό παιχνίδι που είδαμε για 40 λεπτά!