06/12/2023
Golden Steak Warriors 16 10 22 13 - 61 -
Limoges 19 17 26 20 - 82 -

Τέσσερις ήρωες για την Limoges!

Μεγάλη νίκη για την Limoges απέναντι στους Golden Steak Warriors με 61-82, σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα.

Δυναμικό το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, μπήκαν στο παρκέ με όρεξη για γρήγορο και ωραίο μπάσκετ. Για τους φιλοξενούμενους Αντωνόπουλος με 8 και Τριαντογιάννης με 6 ήταν αυτοί ξεχώρισαν στην αρχή, ενώ για τους γηπεδούχους ο Γιοβάς βοήθησε επιθετικά με 7 πόντους, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 16-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι στιγματίστηκε από μια διαμάχη μεταξύ των 2 πλευρών, που είχε ως αποτέλεσμα τις αποβολές κάποιον παιχτών και από τις δύο ομάδες. Με πέντε παίχτες συνέχισαν το παιχνίδι οι Golden Steak Warriors, ενώ οι φιλοξενούμενοι με τέσσερις.

Στην επανάληψη παρόλο που οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν με τέσσερις παίχτες, έπαιξαν με μυαλό και κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους με τον εκπληκτικό Κωνσταντόπουλο να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι. Φανερά επηρεασμένοι οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις επιθετικά.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Golden Steak Warriors έκαναν την προσπάθεια τους να επιστρέψουν στο παιχνίδι όμως οι φιλοξενούμενοι έδειξαν χαρακτήρα, δεν αγχώθηκαν και με τον έμπειρο Αντωνόπουλο να ευστοχεί σε μεγάλα σουτ πήραν μια σπουδαία νίκη με 61-82.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αντωνόπουλος με 32 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιοβάς με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 3/6 βολές, 20/52 δίποντα και 6/31 τρίποντα, μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκαναν 7 κλεψίματα και 11 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 15/19 βολές, 17/42 δίποντα και 11/26 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα και 9 λάθη.

Golden Steak Warriors (Μπαλιατσούρας): Αντωνόπουλος, Γιοβάς 19 (2), Κατσούλης 3 (1), Μητρόπουλος 4, Πατρινός 10, Σαράντης 11 (3), Ταχυνάκος 2, Τσούρτος 12

Limoges (Αντωνόπουλος): Αντωνόπουλος 32 (7), Κωνσταντόπουλος 25 (2), Μπολόσης, Παπαδόπουλος 2, Σταμάτης 3 (1), Τριαντογιάννης 20 (1)

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη προσπάθεια των φιλοξενούμενων με 4 άτομα.