03/03/2024
La Bola De Papel 18 11 18 19 - 66 -
Couvaliers 11 21 19 18 - 69 -

4 μήνες χωρίς νίκη ήταν πολλοί για τους Couvaliers!

Το βράδυ της Κυριακής 3 Μαρτίου επικράτησαν με 66-69 κόντρα στη La Bola De Papel και έτσι έδωσαν τέλος σε ένα σερί 15 συνεχόμενων ηττών, φτάνοντας πλέον τις 4 νίκες στην Evolution League (4-16). Τελευταία φορά που είχαν πανηγυρίσει οι Couvaliers ήταν στις 29 Οκτωβρίου και τώρα έφτασε ξανά η στιγμή να γευτούν τη γλυκιά γεύση της νίκης. Η La Bola De Papel από τη μεριά της, με αυτή την ήττα δυσκόλεψε ακόμα πιο πολύ τον εαυτό της όσον αφορά  τη μάχη που δίνει για τη διεκδίκηση μίας θέσης στα Playoffs και έπεσε στο 12-7.

Οι δύο ομάδες δεν μπήκαν και τόσο καλά στο ματς και στα πρώτα λεπτά το σκορ έμεινε στα χαμηλά. Παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν κάτι παραπάνω από 3 λεπτά για να σκοράρουν, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν  και έτσι το σκορ βρέθηκε στο 6-5. Κιφοκέρης, Βιδάλης και Σωτηρόπουλος έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα στη La Bola De Papel, που βρέθηκε στο 13-5. Στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι κρατούσαν στα χέρια τους ένα +7(18-11).

Η απόσταση έφτασε σε διψήφιο νούμερο για πρώτη φορά (21-11), ενώ ο Βιδάλης έγραψε το 23-11. Οι Couvaliers έβγαλαν αντίδραση στο σημείο εκείνο, με τους Κούκη και Σμέτη να προσφέρουν και να μαζεύουν το σκορ, φέρνοντας την ομάδα τους στο 25-23. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν μπροστά, αλλά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου είδαν τους αντιπάλους τους να κάνουν την ανατροπή. Ο Κούκης έδωσε μεγάλη ώθηση επιθετικά, πήρε πάνω του προσπάθειες και έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε στο 29-32.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους στις αρχές της τρίτης περιόδου και πήραν ξανά τα ηνία (39-32). Ο Barea ήταν δραστήριος, αλλά οι Couvaliers παρέμεναν σε κοντινή απόσταση και έδειχναν πως δεν θα τα παρατούσαν έτσι εύκολα. Το παιχνίδι ήρθε και πάλι στην ισοπαλία με το τρίποντο του Χριστοδούλου (46-46) και λίγο αργότερα έγινε ότι έγινε και στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι πήραν πάλι «κεφάλι», καθώς με το τρίποντο του Σμέτη στο φινάλε βρέθηκαν στο +4(47-51).

Ο Χριστοδούλου ηταν «ζεστός» και πήγε το σκορ στο 54-58. Barea και Βιδάλης έκαναν την προσπάθειά τους και έφεραν την ομάδα τους στο 59-62, αλλά η La Bola De Papel έχασε αρκετές ευκαιρίες είτε να πλησιάσει κι άλλο, είτε να ισοφαρίσει. Ο Χριστοδούλου από την άλλη πλευρά συνέχισε να είναι αποτελεσματικός, ενώ και ο Κούκης φάνηκε αποφασισμένος και έτσι οι Couvaliers βρέθηκαν στο 63-68. Ο Barea στα τελευταία δευτερόλεπτα έγραψε το 66-68, ενώ ο Πολίτης με μία βολή διαμόρφωσε το 66-69. Οι γηπεδούχοι απλά βρήκαν ένα σουτ από το κέντρο που κατέληξε εκτός στόχου και έτσι το τελικό 66-69 έφερε το ροζ στα χέρια των Couvaliers.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άγγελος Κούκης με 18 πόντους, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 9 ριμπάουντ. Από τη La Bola De Papel ξεχώρισε ο Andres Barea με 27 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

La Bola De Papel (Αβούρης): Barea 27(12ρ.), Βιδάλης 10(1ρ.), Καραϊσκάκης 2(3ρ.), Καρατζάς 7(7ρ.), Κιφοκέρης 7(6ρ.), Σωτηρόπουλος 13(7ρ.)

Couvaliers (Αθανασόπουλος): Αθανασόπουλος, Βγόντζας 12(9ρ.), Καζάνης, Κούκης 18(9ρ.), Πολίτης 5(1ρ.), Σμέτης 13(3ρ.), Τσιρδήμος 6(12ρ.), Χριστοδούλου 15(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των Couvaliers.