24/10/2023
Brazzers 15 12 18 11 - 56 -
New World Fix 17 18 13 24 - 72 -

Στο τέταρτο δεκάλεπτο «καθάρισαν» τη δουλειά οι Fix!

Την 5η νίκη τους στη σεζόν πανηγύρισαν το βράδυ της Τρίτης 24 Οκτωβρίου οι New World Fix που επικράτησαν των Brazzers με 56-72. Η ομάδα του Τασιούδη έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης στο τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο και κατάφερε να «καθαρίσει» το ματς και να φτάσει έτσι το ρεκόρ της στο 5-1. Οι Brazzers από την πλευρά τους έβαλαν πίεση στους αντιπάλους τους στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια φάνηκε πως δεν μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από το παιχνίδι, φτάνοντας έτσι στην 5η ήττα τους (1-5).

Πιο αναλυτικά, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ καλά, βγάζοντας ενέργεια και παίρνοντας σωστές και εύστοχες προσπάθεις επιθετικά. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-9 έπειτα από τρίποντο του Αθηναίου, ενώ ο Βαρθολομαίος έγραψε το 13-9. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου και έπειτα από τις εύστοχες προσπάθειες των Ζωιτού, Ρωμοσιού και Λογγίτση πέρασαν μπροστά με 15-17.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου οι Brazzers «σίγησαν» επιθετικά και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία τους για να πάρουν απόσταση. Έτσι με ένα επιμέρους σκορ 3-12 και τον Ζωιτό να ταλαιπωρεί την αντίπαλη άμυνα, οι Fix έφτασαν στο 18-29. Οι γηπεδούχοι πάλευαν να μειώσουν, όμως δεν ήταν και τόσο εύκολο το έργο τους, με αποτέλεσμα το δεύτερο δεκάλεπτο να τελειώσει με μία διαφορά 8 πόντων ανάμεσα στις δύο ομάδες (27-35).

Οι New World Fix επέστρεψαν δυναμικά έπειτα από τη διακοπή και με τον Santaniello να κάνει αισθητή την παρουσία του έφτασαν στο +14(34-48). Αυτή η διαφορά αφύπνησε κάπως τους γηπεδούχους, οι οποίοι βρήκαν κάποια καλάθια ψυχολογίας και μπήκαν ξανά στο ματς. Έχτισαν ένα σερί 11-0, με 5 διαφορετικούς παίκτες να φέρνουν πόντους και το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου τους βρήκε να πλησιάζουν μόλις στο -3, με τον πίνακα να γράφει 45-48.

Εκεί που πλέον οι Brazzers είχαν το μομέντουμ, οι Fix έδειξαν για ποιο λόγο είναι ομάδα με χαρακτήρα. Για αρκετά λεπτά στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να πετύχουν μόλις 2 πόντους, την ίδια ώρα που ο Diallo είχε επιστρέψει ορεξάτος στο παρκέ. Κάπως έτσι το σκορ δεν άργησε να φτάσει στο 47-58. Οι Brazzers είχαν αρχίσει πλέον να επηρεάζονται και από την κούραση, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να βρουν χώρους στο ανοιχτό γήπεδο. Η διαφορά είχε ξεφύγει πλέον στο +18(52-70) και τα πάντα πλέον είχαν κριθεί. Το τελικό σκορ έγραψε 56-72 και οι New World Fix έφτασαν σε ακόμα μία νίκη στη φετινή τους προσπάθεια.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Amadou Tidiane Diallo με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 μπλοκ. Από τους Brazzers ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Αθηναίος με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Brazzers είχαν 14/42 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 7/13 βολές, 37 ριμπάουντ, αλλά και 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 8 λάθη και 3 μπλοκ. Οι New World Fix μέτρησαν 28/59 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 1/4 βολές, 60 ριμπάουντ, όπως και 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 15 λάθη και 4 μπλοκ.

Brazzers (Μπάρμπας): Αθηναίος 22(10ρ.), Αμπάζογλου, Βαρθολομαίος 4(1ρ.), Δαρδαμάνης 4(2ρ.), Κατέρης 3, Κούρογλου 7(14ρ.), Μπάρμπας 13(8ρ.), Χρόνης 3(2ρ.)

New World Fix (Τασιούδης): Diallo 11(13ρ.), Santaniello 10(1ρ.), Βαμβακούσης 7(12ρ.), Γαλανός, Ζαμπέτης 6(8ρ.), Ζωιτός 12(3ρ.), Λογγίτσης 2(6ρ.), Παναγιωτάκης 8(4ρ.), Ρωμοσιός 10(6ρ.), Σταματόπουλος 6(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο των Fix.