25/10/2020
Αμόκ 12 14 18 11 - 55 -
Κλειώ 10 6 16 13 - 45 -

Τέτοια νίκη δεν είχε η Αμόκ!

Με όπλο την δύναμη της ρακέτας της και την προσήλωση στην άμυνα, η Αμόκ κέρδισε την Κλειώ με 55-45 και έκανε το 3/3 στον τέταρτο όμιλο της D2-League, αναγκάζοντας τους μπλε να γνωρίσουν την πρώτη τους ήττα.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Αμόκ να προηγείται με 12-10, χάρη σε 4 πόντους του Χιώνη και 3 του Πουμπουρίδη. Τους μπλε κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Σφήκας και Δασκαλόπουλος με 3 πόντους έκαστος.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με δράστες στην επίθεση τους Πουμπουρίδη (6π), Γράψα (3π) και Τρυγωνόπουλο (3π), πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 26-16. Λίγα πράγματα επιθετικά για την Κλειώ σε εκείνο το διάστημα, με τον Δασκαλόπουλο να σκοράρει 4 πόντους και τον Καστανιώτη 2.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η παρέα του Αβαρκιώτη έδειχνε να κλειδώνει τη νίκη, όταν με δύο τρίποντες βόμβες του Γράψα, 6 πόντους του Τρυγωνόπουλου και 4 του Καραθάνου, ξέφυγε στους 22, 44-22, 3:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, ξύπνησε στο φινάλε του δεκαλέπτου η Κλειώ και με μπροστάρη τον Δασκαλόπουλο με 6 πόντους, έριξε την διαφορά στους 12, 44-32, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Fisherman είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με τους Πουμπουρίδη (6π) και Καραθάνο (4π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, έφτασε στη νίκη με 55-45. Για την Κλειώ στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Δασκαλόπουλος και Αμπατζής με 6 και 3 πόντους, αντίστοιχα.Με όπλο την δύναμη της ρακέτας της και την προσήλωση στην άμυνα, η Αμόκ κέρδισε την Κλειώ με 55-45 και έκανε το 3/3 στον τέταρτο όμιλο της D2-League, αναγκάζοντας τους μπλε να γνωρίσουν την πρώτη τους ήττα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/21 βολές, 19/48 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/10 βολές, 18/54 δίποντα και 2/19 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος της Αμόκ ο Πουμπουρίδης με 17 πόντους (double-double),  έχοντας 3/6 βολές, 7/14 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος για την Κλειώ ο Δασκαλόπουλος με 19 πόντους, έχοντας 1/4 βολές, 9/18 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 5 λάθη.

Αμόκ (Κρητικάκης – Fisherman): Χιώνης 4, Αβαρκιώτης, Fisherman, Τρυγωνόπουλος 11, Ιωαννίδης 4, Γράψας 9 (3), Πουμπουρίδης 17, Κανταρίδης, Καραθάνος 9

Κλειώ (Αμπατζής): Παπαδάκης 6, Φασκιώτης 6, Αμπατζής 5 (1), Δασκαλόπουλος 19, Καστανιώτης 2, Τσιώλος 2, Σφήκας 3 (1), Στέργιου 2

Τι μας άρεσε: Η προσήλωση της Αμόκ στην άμυνα σε όλη την διάρκεια του αγώνα, πλην του φινάλε της τρίτης περιόδου!