04/12/2022
Chicken Nuggets 15 14 11 17 - 57 -
LazerWolves 25 23 27 17 - 92 -

Τετράδα οι Lazers, κάνοντας θόρυβο!

Απόγευμα Κυριακής στο Basketaki Arena οι Chicken Nuggets υποδέχθηκαν τους Lazers για την 6η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Evolution League. Σε ένα ματς που κρίθηκε από νωρίς η ομάδα του Γιώργου Αντωνακόπουλο ήταν πραγματικά καταιγιστική, επικρατώντας με το εμφατικό 57-92. Τρίτη νίκη για τους Lazers που, αν και με ισοβαθμία, ανέβηκαν στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Σε κακή μέρα βρέθηκαν οι Chicken Nuggets που υποχώρησαν στο 3-3, μια θέση κάτω από τους Lazers. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Με σπασμένα φρένα εμφανίστηκαν οι Lazers που επιχείρησαν από νωρίς να χτίσουν διαφορά και τα κατάφεραν. Με τους Δημητρακόπουλο (10π.) και Μοσχάκη (9π.) να ξεχωρίζουν και τους Πολυχρονίδη (4π.) και Βέλλη (2π.) να ακολουθούν, οι φιλοξενούμενοι ήταν άκρως αποτελεσματικοί στο ξεκίνημα. Οι Nuggets σκόραραν με συνέπεια χάρη στους Αργυρόπουλο (8π.), Μουχλιανίτη (4π.) και Α. Ανδριόπουλο (3π.), όμως αντιμετώπισαν μεγάλο πρόβλημα στο αμυντικό transition και μοιραία έμειναν πίσω. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-25.

Ίδιο ήταν το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 14-23 και τους Lazers να τελειώνουν πρόωρα το ματς. Μπελεξής (8π.), Πολυχρονίδης (7π.) και Δημητρακόπουλος (4π.) τράβηξαν το κουπί στην επίθεση των μετέπειτα νικητών, ενώ από πλευράς γηπεδούχων οι Αργυρόπουλος (4π.), Μουχλιανίτης (3π.) και Α. Ανδριόπουλος (3π.) προσπάθησαν να βελτιώσουν την εικόνα της ομάδας τους. Σκορ ημιχρόνου, 29-48.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Αντωνακόπουλου συνέχισε να πατά το γκάζι. Με πίεση στα 4/4 του γηπέδου ανάγκασε  σε πολλά λάθη τους γηπεδούχους και διεύρυνε το υπέρ της προβάδισμα με ρυθμούς γεωμετρικής προόδου. Δεν κατάφεραν να ανταπεξέλθουν οι Nuggets που είδαν τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 35 πόντους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 40-75.

Διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο με τις άμυνες των δύο ομάδων να χαλαρώνουν αισθητά. Μουχλιανίτης (7π.) και Καρακαιδός (6π.) έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν για μαζέψουν το ματς, όμως οι Lazers είχαν πάλι τις απαντήσεις κυρίως με τους Μαλισιόβα (6π.) και Αντωνακόπουλο (5π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Chicken Nuggets είχαν 13/37 δίποντα, 9/36 τρίποντα και 4/9 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 22 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Lazers είχαν 40/70 δίποντα, 1/15 τρίποντα και 9/15 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 27 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Μπελεξής με 20 πόντους, έχοντας 10/14 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 0/1 βολή. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Μουχλιανίτης με 18 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 7 λάθη και 1 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Chicken Nuggets (Ανδριόπουλος) : Ανδριόπουλος Α. 6 (2), Ανδριόπουλος Β. 2, Αργυρόπουλος 12 (2), Καρακαιδός 8 (2), Μουζάκης 2, Μουχλιανίτης 18 (2), Παππάς 3 (1), Τσιγγίστρας 6.

Lazers (Αντωνακόπουλος) : Αντωνακόπουλος 5, Βέλλης 6, Δημητρακόπουλος 21 (1), Μαλισιόβας 10, Μοσχάκης 13, Μπελεξής 20, Πολυχρονίδης 17, Χαντζάρας.

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση της Black Friday μεταγραφής των Lazers, δηλαδή του Αντώνη Μπελεξή.