29/02/2024
Ραμολιμέντα 11 12 19 11 - 53 -
Black Mapa 9 7 14 12 - 42 -

Νίκη τετράδας για τα Ραμολιμέντα!

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι, ψάχνοντας καλάθια σε πρωτεύον και δευτερεύον αιφνιδιασμό. Σε εξαιρετική κατάσταση ο Εμμανουηλίδης για τους γηπεδούχους βρήκε 8 γρήγορους πόντους κυριαρχώντας κάτω από το καλάθι. Για τους Black Mapa ο Αρκάλης απάντησε με φλότερς από μέση απόσταση μειώνοντας για την ομάδα του σε 11-9 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα Ραμολιμέντα πάτησαν γκάζι με τον Παρλαβάντζα να περνάει στο παιχνίδι και να δημιουργεί εξαιρετικά για την ομάδα του με 7 ασίστ στο ημίχρονο. Δυναμικά συνέχισε και ο Εμμανουηλίδης με άλλους 6 πόντους ανεβάζοντας την διαφορά στους 10 για τα Ραμολιμέντα. Για τους φιλοξενούμενους ήταν μόνος του επιθετικά ο Αρκάλης με 8 πόντους, με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκεται στο 23-16.

Στο ίδιο έργο θεατές και στην επανάληψη, με τον Αλεξίου αυτή φορά να αναλαμβάνει δράση για τα Ραμολιμέντα σημειώνοντας 8 πόντους. Βελτιωμένοι επιθετικά εμφανίστηκαν οι φιλοξενούμενοι με τον Βαγγέλη Γιανναράκη να βρίσκει λύσεις κοντά στο καλάθι και να κρατάει κοντά την ομάδα του.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Black Mapa έκαναν την προσπάθεια τους να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τον Κρητικό να παλεύει κάτω από το καλάθι, όμως η δουλειά είχε γίνει για τα Ραμολιμέντα που δεν αγχώθηκαν ούτε στιγμή και έφυγαν με την νίκη από τον Άγιο με 53-42.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Εμμανουηλίδης με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Γιανναράκης με 9 πόντους, 17 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Αλεξίου 10, Γουριώτης 10, Δεδεμάδης 3, Εμμανουηλίδης 18, Καραχρήστος, Παρλαβάντζας 5, Πρωτόπαπας, Τσιφαντάκης 3, Τσούτης 2, Χασιώτης 2

Black Mapa (Αρκάλης): Αρκάλης 10, Γιανναράκης 9, Γιανναράκης 4, Κάπουας 3, Κρητικός 7, Παπαναστασόπουλος 3, Τόφαλος 6

Τι μας άρεσε: Ο ρυθμός του παιχνιδιού!