53
Lions 16 10 15 12 - 53 -
Lobsters BC 5 17 20 5 - 47 -

Τη νίκη γοήτρου οι Lions, την πρόκριση οι Lobsters!

Τη νίκη αλλά όχι και την πρόκριση πήραν οι Lions, στο δεύτερο σκέλος της μονομαχίας τους με τους Lobsters για την πρόκριση στην επόμενη φάση των playoff της Development 2 κατηγορίας, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν με 53-47, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό του Περιστερίου.

Δεν μπήκαν με την απαραίτητη σοβαρότητα στην αναμέτρηση οι Lobsters, με τη διαφορά της πρώτης αναμέτρησης να τους επηρρεάζει και να κάθονται πάνω σε αυτή, με τους Lions να το εκμεταλλεύονται. Ο Καρδιακίδης ξεκίνησε ζεστός και σε συνδυασμό με τον ανίκητο κάτω από τα καλάθια στο συγκεκριμένο ματς Κολοκοτρώνη, οδήγησαν τους γηπεδούχους στο 16-5 του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι φωνές του Σαλονικίδη ξύπνησαν τους Lobsters, οι οποίοι έψαχναν ρυθμό για να ξεκινήσουν την αντεπίθεση τους και να πλησιάσουν στο σκορ. Τρικαλιώτης και Τρέντσιος ανέλαβαν επιθετικά να οδηγήσουν τους φιλοξενούμενους, με το ημίχρονο να κλείνει στο 26-22 και τους Lions να παραμένουν οδηγεί στην κούρσα για τη νίκη.

Τα ηνία άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς ο εκπληκτικός Τρικαλιώτης πυροβολούσε δίχως δισταγμό έξω από τα 6.75, με τους Κολοκοτρώνη και Κουρμπέτη να προσπαθούν να κρατήσουν το προβάδισμα για τους Lions, με τον Σαλονικίδη όμως να το βάζει από .. το σπίτι του με τη λήξη, με το δεκάλεπτο να βρίσκει μπροστά τους Lobsters με 41-42.

Καρδιακίδης και Κολοκοτρώνης αποφάσισαν πως η μέχρι στιγμής πολύ καλή εμφάνιση της ομάδος τους δεν έπρεπε να πάει χαμένη, με τον δεύτερο ειδικά να είναι κυρίαρχος και να θέλει πολύ να χαρίσει τη νίκη γοήτρου στην ομάδα του, καταφέρνοντάς το τελικά αυτός και οι συμπαίχτες του, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 53-47, με την πρόκριση παρά την ήττα να περνάει στους Lobsters, τους οποίους περιμένουν σε ένα ζευγάρι φωτιά, οι Δαλάι Κλάμα του coach Μπουρελάκου!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Κολοκοτρώνης με 28 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 5 λάθη. Από πλευράς Lobsters ξεχώρισε ο Σάββας Χατζίδης με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, 3 κοψίματα και 4 λάθη.

Συνολικά οι Lions είχαν 19/46 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 9/13 βολές, 37 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 13 λάθη. Συνολικά οι Lobsters είχαν 13/36 δίποντα, 6/30 τρίποντα, 3/7 βολές, 41 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 18 λάθη.

Lions (Καραπακλάς): Κουρμπέτης 4 (7 ριμπ), Θεοδοσίου 4 (7 ριμπ), Καρδιακίδης 13 (7 ριμπ), Κολοκοτρώνης 28 (14 ριμπ), Παπουρτζής 4.

Lobsters (Τρικαλιώτης): Σαλονικίδης 4, Μπενιουδάκης 3, Χατζίδης 10 (10 ριμπ), Τρέντσιος 4 (8 ριμπ), Μπάρλας 4,. Τρικαλιώτης 18, Ράχμαν 4 (11 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η δίψα για τη νίκη για Lions!