Wolves 17 14 12 25 - 65 -
Iguana Pacers 10 21 18 29 - 78 -

Τη νίκη οι Iguana Pacers, τις εντυπώσεις οι Wolves!

Έντεκα έκαναν τις νίκες τους στην Evolution League οι Iguana Pacers αφού επικράτησαν πολύ δύσκολα των Wolves στο Athens Sports Hall.

Παρά τις πολλές απουσίες τους, οι Wolves έκαναν εντυπωσιακή έναρξη στο παιχνίδι και με τρίποντα του Παναγιωτόπουλου και δίποντα του Μεϊκόπουλου προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 17-10. Για τους τρομερά άστοχους Pacers οι Μπεκρής και Μοσχέτας ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Έχοντας ενθουσιασμό και ηρεμία στο παιχνίδι τους, οι γηπεδούχοι "έχτισαν" διψήφια διαφορά (22-10) στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου. Η απάντηση των γηπεδούχων ωστόσο, ήταν άμεση και ουσιαστική. Με τρίποντες "βόμβες" των Μοσχέτα, Παπαζαχαρίου και Γεωργίου, οι Iguana Pacers κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση (31-31).

Φουριόζοι και αποφασισμένοι για να "καθαρίσουν" το ματς μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, αφού με συνεχόμενα τρίποντα του Μοσχέτα πήραν ένα προβάδισμα ασφαλείας. Ο Παναγιωτόπουλος με τα τρίποντά του έδωσε το... φιλί της ζωής στην ομάδα του και το σκορ στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 43-49.

"Βροχή" έπεφταν τα τρίποντα στο τέταρτο δεκάλεπτο και από τις δύο ομάδες, με τους "Λύκους" να παίρνουν αρχικά το προβάδισμα με τους Παναγιωτόπουλο και Μεϊκόπουλο και τους φιλοξενούμενους να απαντούν με τον Μοσχέτα και τον Παπαζαχαρίου. Τελικά, οι Iguana εκμεταλλευόμενοι την κούραση των αντιπάλων κατάφεραν να πάρουν πολύ δύσκολα τη νίκη με 65-78 και να βελτιώσουν το ρεκόρ τους σε 11-1. Οι Wolves που ηττήθηκαν πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για την εμφάνισή τους.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μοσχέτας με 32 πόντους (5/9 δίποντα, 7/14 τρίποντα, 1/1 βολή). Οι γηπεδούχοι είχαν 11/31 δίποντα, 12/29 τρίποντα και 7/12 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/38 δίποντα, 16/40 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ και έδωσαν 21 ασίστ.

Wolves (Τύρος): Δασκαλούδης 3, Καρατζάς 14 (2), Μεϊκόπουλος 9 (1), Παναγιωτόπουλος 26 (8), Παπαευσταθίου 9 (1), Τύρος 4

Iguana Pacers (Μπεκρής): Ανδριώτης 3 (1), Γεωργίου 11 (2), Γιαννόπουλος 2, Μοσχέτας 32 (7), Μπεκρής 11 (1), Παλάσκας 4, Παπαζαχαρίου 15 (5)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς και το ρεσιτάλ των δύο ομάδων πίσω από την γραμμή των 6.75.