29/09/2024
Beer Team 11 13 14 10 - 48 -
Lyonmen 20 11 9 14 - 54 -

Τη νίκη οι Lyonmen, τις εντυπώσεις η Beer Team!

Με όπλο την εμπειρία τους και την εκτελεστική δεινότητα των Δημητρίου και Βαρθολομαίου, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 11-20. Οι γηπεδούχοι πήραν σκορ από τους Δ. Μαρφαντά και Κωστούλα, όμως έπρεπε να δώσουν μεγαλύτερη προσοχή στην άμυνα για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι και με πρωταγωνιστές τους Α. Μαυράκη και Κωστούλα μείωσαν στους 3. Τα "Λιοντάρια" ωστόσο με μεγάλα σουτ του Βαρθολομαίου και του Αποστολόπουλου έδωσαν τις δικές τους απαντήσεις και διαμόρφωσαν το υπέρ τους 23-31 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Με αντεπίθεση διαρκείας και καλάθια των Σούλτη, Δ. Μαρφαντά και Α. Μαυράκη η Beer Team μείωσε στον πόντο και έβαλε "φωτιά" στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι που κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά, κατάφεραν να διατηρήσουν εν τέλει το υπέρ τους προβάδισμα χάρη στα τρίποντα των Αποστολόπουλου και Κουκουβάκη (37-40).

Έχοντας πίστη στο πλάνο της και σε εξαιρετική κατάσταση τα αδέρφια Μαρφαντά, η Beer Team έκανε την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, πήρε κεφάλι στο σκορ και έδειξε ότι είναι έτοιμη από ποτέ για να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη. Οι Lyonmen που παρουσίασαν πολλά νεκρά διαστήματα στο παιχνίδι τους, κατάφεραν εν τέλει να πάρουν τη νίκη, χάρη στα σουτ - "μαχαιριές" του Αποστολόπουλου. Έτσι, η ομάδα του Χατζηαράπη έκανε το 2/2 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Basketaki Cup. Μόνο ικανοποίηση πρέπει να υπάρχει στο στρατόπεδο της Beer Team, αφού στο σύνολο της αναμέτρησης η ομάδα του Μαυράκη στάθηκε εξαιρετικά και έβαλε δύσκολα σε μια ομάδα ανώτερης κατηγορίας.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Αποστολόπουλος με 16 πόντους (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/9 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωστούλας με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Beer Team (Μ. Μαυράκης): Α. Μαυράκης 5 (1), Μαχαλιάς, Κωστούλας 16 (1), Σούλτης 5, Τζατζαράκης 2, Κρεκούκης, Δ. Μαρφαντάς 11 (2), Μ. Μαυράκης, Μεταξάς, Κ. Μαρφαντάς 9 (1)

Lyonmen (Χατζηαράπης): Βαρθολομαίος 13 (3), Αποστολόπουλος 16 (1), Κουκουβάκης 13 (2), Θ. Φραγκούλης, Δημητρίου 8, Αντωνίου 2, Κεραμειδάς, Μ. Φραγκούλης

Τι μας άρεσε: Η συγκινητική προσπάθεια που έκανε η Beer Team για ανατροπή καθώς και η ψυχραιμία που έδειξαν οι νικητές στο φινάλε.