04/10/2024
Sepolia Sharks 22 14 8 17 - 61 -
Okla-lioma 13 7 9 15 - 54 -

Τη νίκη τα Sepolia, την πρόκριση η Oklalioma!

Το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της φετινής σεζόν πήραν στα χέρια τους οι Sepolia Sharks, οι οποίοι τα έδωσαν όλα κόντρα στους Okla-lioma και έφτασαν στην επικράτηση με 61-54. Το πάθος και η αγωνιστική ένταση έπιασαν «κόκκινο» στο ματς, με τους γηπεδούχους να έχουν τις λύσεις στο τέλος και να κρατούν το προβάδισμά τους μέχρι το φινάλε.

Στα του παιχνιδιού, απο το ξεκίνημα οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στο παρκέ και είδαμε αρκετές μάχες ήδη από τις πρώτες φάσεις. Ο Μπαρτσώκας έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 10-6, ενώ ο Μπόνης άρχισε να «ζεσταίνεται» και έκανε το 14-9. Ο Γιαννάκης με σερί δικούς του πόντους έφερε τους φιλοξενούμενους στο 14-13, λίγο πριν ο Σπυρόπουλος πατήσει «γκάζι» και σε συνεργασία με τον Μακαρίτη επιτρέψουν στους Sharks να ξεφύγουν στο 22-13.

Η διαφορά έφτασε στο +11 όταν ο Μπόνης έκανε το 24-13, ενώ ο Μακαρίτης την κράτησε σε διψήφιο νούμερο στη συνέχεια (26-16). Ο Σιαμίσης έδωσε λύσεις κοντά στην αντίπαλη ρακέτα, ο Καλογερόπουλος επίσης ήταν αποτελεσματικός και οι Okla-lioma πλησίασαν στο 30-26, ενώ ο Καραγιώργης έφερε το ματς στο δίποντο (30-28). Οι γηπεδούχοι είχαν κολλήσει επιθετικά και έπρεπε να αναλάβει δράση ο Αριστοτέλης Κορμανός που με δύο τρίποντα πήγε το σκορ στο 36-28, ενώ οι δύο ομάδες έφυγαν για το ημίχρονο με το φωτεινό πίνακα να γράφει 36-30.

Η παραγωγικότητα έπεσε αρκετά στη τρίτη περίοδο και μάλιστα χρειάστηκε να περάσουν 3 λεπτά παιχνιδιού ώστε οι Sepolia Sharks να σκοράρουν (38-33). Μέχρι εκείνο το σημείο οι Okla-lioma είχαν αρκετές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν ή ακόμα και να προσπεράσουν, αλλά όλες πήγαν στα «σκουπίδια». Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση είτε με Μπαρτσώκα είτε με Μακαρίτη και τελικά έκλεισαν και το τρίτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 44-39.

Ο Γκίκας έφερε την ομάδα του σε απόσταση ενός πόντου (44-43), όμως ξανά οι Sepolia Sharks είχαν απάντηση, με τον Χούσο να κάνει τη δουλειά (49-43). Ο Μπαρτσώκας επίσης ήταν αποτελεσματικός όταν χρειάστηκε στα τελευταία λεπτά, ενώ και ο Μπόνης ήταν από τους καθοριστικούς παίκτες στο φινάλε με αποτέλεσμα οι Sepolia Sharks να ξεφύγουν στο 60-49. Ο χρόνος πλέον δεν επέτρεπε στους Okla-lioma να ελπίζουν για κάτι περισσότερο και έτσι οι Sharks κλείδωσαν τη πρώτη νίκη με το τελικό 61-54.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Χούσος με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα. Από τους Okla-lioma ξεχώρισε ο Λεωνίδας Καραγιώργης με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Sepolia Sharks (Ηλιάδης): Καντιώτης, Κορμανός Α. 6(2ρ.), Κορμανός Σ. 2(4ρ.), Λαμπρόπουλος 4(4ρ.), Λέσκος, Μακαρίτης 6(4ρ.), Μητρούση 3(1ρ.), Μπαρτσώκας 10(1ρ.), Μπόνης 11(5ρ.), Σπυράκος, Σπυρόπουλος 8(4ρ.), Χούσος 11(5ρ.)

Okla-lioma (Γιαννάκης): Βρεττός, Γιαννάκης 6(3ρ.), Γκίκας 8(7ρ.), Καλογερόπουλος 4(4ρ.), Καραγιώργης 19(10ρ.), Κωνσταντάρας, Μυκωνιάτης 5(1ρ.), Πρίντζιος, Σιαμίσης 10(6ρ.), Τσάλλας 2(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων!