29/12/2022
Sugar Mountains 16 19 11 8 - 54 -
Collectors 19 15 15 15 - 64 -

Θα κάνουν καλή Πρωτοχρονιά οι Collectors!

Το restart που έψαχναν, έκαναν οι Collectors το βράδυ της Πέμπτης 29 Δεκεμβρίου στο κλειστό του Σπάρτακου, καθώς σε ένα πολύ γρήγορο παιχνίδι που βρέθηκαν ακόμα και με 10 πόντους πίσω από τους Sugar Mountains, κατάφεραν να επιστρέψουν και να πάρουν την δεύτερη τους νίκη στο πρωτάθλημα με 54 – 64.

Οι ομάδες μπήκαν με τρομερή ορμή στο πρώτο δεκάλεπτο, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και τους Collectors να διατηρούν μικρό προβάδισμα 16 – 19. Ο Παπασπύρος οδηγούσε την επίθεση για τους προπορευόμενους με 8 πόντους, με τον Τσατσάνη να βάζει 5 και τον Κυριάκου να ακολουθεί με 4, ενώ το δίδυμο Ψαλλίδα με 6 και Μπενέκου με 5 πόντους αντίστοιχα, κρατούσαν τους Sugar Mountains κοντά στο σκορ.

Ο ρυθμός παρέμενε σε πολύ υψηλά επίπεδα και στην δεύτερη περίοδο, με το σκορ ημιχρόνου να τελειώνει 35 – 34 υπέρ των Sugar Mountains. Οι Collectors προσπαθούσαν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ κυρίως με Κυριάκου(6) – Τσατσάνη(5) να σκοράρουν, αλλά οι νεανικοί γηπεδούχοι με τον Βγόντζα να βάζει 7 συνεχόμενους πόντους, τον Μπίνα να ακολουθεί με 5 και τον Κούτρα να σκοράρει από την περιφέρεια, προσπέρασαν στο τέλος του ημιχρόνου 35 – 34.

Εξαιρετικό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο έκαναν οι γηπεδούχοι και με 5 πόντους του Αντωνόπουλου και 6 του Μπίνα , έστειλαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, έτρεξαν ένα απίστευτο 0 – 13 με Τσατσάνη – Κυριάκου να βάζουν από 5 και τρίποντο του Παπασπύρου, προσπερνώντας στο σκορ 46 – 49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν κυρίως με τον Μπενέκο που πέτυχε 5 πόντους να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του αγώνα, αλλά το νερό είχε μπει στο αυλάκι για τους φιλοξενούμενους. Παπασπύρος κερνούσε με συνεχόμενες ασίστ, Κυριάκου(6), Αγγελομάτης(4) και Χαραλαμπόπουλος(5) ήταν τριάδα φωτιά στην επίθεση, με το παιχνίδι να τελειώνει 54 – 64 για τους Collectors, με τα χαμόγελα να επιστρέφουν στα χείλη τους λίγο πριν από το τέλος του 2022.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Κυριάκου με 23 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Μπίνας με 15 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Mountains είχαν 16 / 43 δίποντα, 5 / 25 τρίποντα, 7 / 13 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Οι Collectors είχαν 18 / 47 δίποντα, 5 / 18 τρίποντα, 13 / 20 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ , έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Sugar Mountains(Μπάρλας): Αντωνόπουλος 5, Βγόντζας 7, Κολοβός, Κούτρας 3, Μολώνης, Μπάρλας 3, Μπίνας 15(15ρ.), Μπενέκος 12, Πεπές 1, Ψαλίδας 8.

Collectors (Αγγελομάτης): Αγγελομάτης 6, Κυριάκου 23(11ρ.), Παπασπύρος 13(7 ασίστ), Σαβέριος, Σοφός 2(11ρ.), Τσατσάνης 15, Χαραλαμπόπουλος 5.

Τι μας άρεσε: Η διάθεση και το πάθος των δύο ομάδων, παρά τις γιορτινές μέρες και την χαλαρότητα που υπάρχει γενικά.